wtorek, 16 kwietnia 2024

Kultura i rozrywka

  • 3 komentarzy
  • 11314 wyświetleń

Wszystko "przez Sienkiewicza"...


           To po części „przez Henryka Sienkiewicza" burmistrz Grajewa Krzysztof Waszkiewicz, jak sam przewrotnie powiedział nie nauczył się „porządnego fachu” zegarmistrzowskiego czy szewskiego – został historykiem. To „przez Sienkiewicza” mury grajewskiej czwórki mogły gościć historycznych bohaterów z powieści. To „przez Niego” dziewczęta były dzisiaj pięknymi pannami przypominając obrazy Rzymu za czasów Nerona z „Quo Vadis”. Oczywiście nie zabrakło samego cesarza,  Pana Zagłoby, Michała Wołodyjowskego, Krystyny Drohojowskiej, Basi Jeziorkowskiej, Ketlinga i innych postaci z powieści mistrza. To On sprawił, że szkolna sala zapełniona była widzami, uśmiechającymi się na widok znajomych scenek z kart książek, do których chce się wracać zawsze. Od przygodowych z dzieciństwa chyba wszystkich Polaków „W pustyni i w puszczy”. Przez polskie dzieło narodowe, jakim są „Krzyżacy”, przedstawiające dzieje naszego państwa w XV w. Do np. „Potopu” z losami Polski w dobie najazdu Szwedów (1655-1660). To również z Jego powodu nauczycielka Anna Maleszewska zasiadła, by stworzyć piękny „Hymn jubileuszowy”, który zabrzmiał podczas uroczystości szkół noszących imię znamienitego noblisty:

Sienkiewiczu, słynny literacie
nasza szkołę szczycisz swym imieniem.
Nasz patronie dzisiaj wspominamy
Twe niezwykłe powieści, nowele.

Dzięki  Tobie wiemy, co jest piękne,
nam przydatne, zrozumiałe, tęskne.
My Trylogię Twą na pamięć znamy,
wszystkie dzieła Twoje podziwiamy.

Ref.: Twe teksty piękne kształcą nam wnętrze,
Uczą nas dawno minionych lat.
Pamięć o Tobie w nas nie umiera,
zostanie w każdym na wiele lat.

Mistrzu pióra, losy Twoje znamy.
Trud Twój dzieł tworzenia podziwiamy.
Podziękować za to Tobie chcemy,
I hołd wielki złożyć też pragniemy.

Nasz patronie, Sienkiewiczu miły,
w każdym z nas pragnienia dziś ożyły.
By zachować w sercu Twoje działa,
w których żyją miłość i nadzieja.

Nasz patronie, mistrzu dawnej chwili.
Dziś na nowo w sercach nam ożyłeś.
Dziękujemy wieszczu dla nas drogi,
żeś zostawił wielki skarb swój drogi
.

            To w hołdzie wielkiemu pisarzowi 27 listopada AD 2009 r. odbyło się V Jubileuszowe Spotkanie Szkół Sienkiewiczowskich. Szkołę Podstawową nr 4 w Grajewie „Zafascynowani dziełami mistrza Sienkiewicza” odwiedzili przedstawiciele: Szkoły Podstawowej nr 2 w Piszu z wicedyrektor  Haliną Skrzyńską i nauczycielami Małgorzatą Biedrzycką i Anną Bednarską, Szkoły Podstawowej w Rajgrodzie z dyr. Arkadiuszem Klimaszewskim i nauczycielami Teresą Stryjecką i Eilią Sobolewską, Szkoły Podstawowej w Kolnie z sekretarzem miasta Mirosławem Bajorkiem, dyr. Dariuszem Łosiewskim i nauczycielką Katarzyną Bikowską, Szkoły Podstawowej w Choroszczy z nauczycielką Celiną Zubrycką. Wszyscy z delegacjami uzdolnionych uczniów, którzy wdzięcznie obrazowali twórczość pisarza. Podczas uroczystości przyjaciołom szkoły zostały wręczone pamiątkowe statuetki, odebrali je: prezes Podlaskiego Towarzystwa Sienkiewiczowskiego dr Barbara Noworolska, dla Miasta Grajewo przewodniczący RM Grzegorz Curyło, dyrektor Delegatury KO w Suwałkach Andrzej Raczyło oraz poszczególne placówki.
            Jak mówi dyrektor SP 4 - połączył nas Patron i jego dzieła, nasze spotkania mogą służyć jako płaszczyzna integracji, twórczej refleksji nad dziełami mistrza Sienkiewicza. Przypuszczam, że już myślicie o kolejnym spotkaniu w podobnym gronie – zwróciła się na zakończenie do młodzieży Halina Muryjas - Rząsa – w odpowiedzi otrzymała burzę oklasków :)

(fot. e-Grajewo.pl)

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

"W starym kinie" Grajewskie Centrum Kultury

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Morsy w wiosennych warunkach zakończyły sezon

Komentarze (3)

buhaha dzieją sie ciekawsze rzeczy a wy takie coć pokazójecie

dzieją się takie rzeczy, ale nie dla takich jak Ty którzy nawet ortografii nie znają :P

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.