wtorek, 16 kwietnia 2024

Kultura i rozrywka

Wyprawa do Katynia i Smoleńska

Uczniowie z województwa podlaskiego wrócili z wyprawy do Katynia i Smoleńska

30 uczniów podlaskich szkół wróciło 21 września 2012 r. z trzydniowej ekspedycji do miejsc kaźni w Katyniu i Kuropatach, zorganizowanej w ramach projektu edukacyjnego "Katyń - w 72.  rocznicę Zbrodni” przez białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z lokalnymi samorządami. „To, co TAM przeżyłam, na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Dopiero teraz zdałam sobie sprawę z tego, czym jest PATRIOTYZM. Nigdy o tym nie zapomnę. Emocje, które towarzyszyły temu wyjazdowi utkwiły w sercu i duszy, malując obraz prawdziwej dumy z bycia Polką. Nasza misja będzie trwać. Tradycja będzie kultywowana. Dziękuję za możliwość bycia w tak niezwykłym miejscu. Historia pozostanie żywa, bo my stajemy się jej świadkami” – podsumowała wyjazd Monika Zdancewicz z III LO w Suwałkach. To tylko jeden z wielu wpisów, jakie uczestnicy wyprawy zamieścili na internetowym blogu, dokumentującym jej przebieg (http://www.radio.bialystok.pl/blog/wyjazdedukacyjnydokatynia2012). Są tam również zdjęcia i filmy „na gorąco” umieszczane na podstronie znajdującej się na serwerze patrona medialnego ekspedycji: Radia Białystok.

W trzecim wyjeździe do miejsc kaźni Polaków na Wschodzie uczestniczyli licealiści i uczniowie techników z Suwałk, Kolna, Łomży, Moniek i Ciechanowca, ich nauczyciele, świadkowie historii, edukatorzy z Oddziału IPN w Białymstoku. Trasa tegorocznego wyjazdu obejmowała Nowogródek, Kuropaty, Orszę, Smoleńsk, Katyń i Grodno. Uczestnicy wyjazdu wysłuchali gawęd historycznych i prelekcji pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej, prokuratora Stefana Śnieżki, prowadzącego na początku lat dziewięćdziesiątych śledztwo katyńskie oraz Pani Haliny Sugier, przewodniczki z mazowieckiego oddziału PTTK, znakomicie opowiadającej o historii polskich Kresów. Sami uczniowie przygotowali natomiast program patriotyczno-artystyczny, który zaprezentowali po wizycie w Katyniu i Smoleńsku, podczas wieczernicy w kościele w Orszy. W Grodnie zapalili świece na grobach obrońców miasta z września 1939 r.

W najbliższy wtorek (25 września 2012 r.) po godz. 18 uczestnicy wyjazdu opowiedzą o swoich wrażeniach w cyklicznej audycji, nadawanej na żywo na antenie Radia Białystok pt. „Tajemnice naszych czasów”, zaś 8 października br., w białostockim Oddziale IPN odbędzie się spotkanie podsumowujące projekt, podczas którego uczniowie zaprezentują prace, przygotowane na podstawie materiałów zebranych w trakcie wyjazdu.

      Organizatorem projektu "Katyń – w 72. rocznicę Zbrodni” jest Oddział IPN w Białymstoku przy współpracy podlaskiego Kuratorium Oświaty. Realizacja całego przedsięwzięcia była możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze strony samorządów, a mianowicie: Prezydenta Miasta Łomży, Prezydenta Miasta Suwałk, Starostwa Powiatowego w Mońkach, Starostwa Powiatowego w Kolnie, Starostwa Powiatowego w Wysokim Mazowieckiem.


Podpisy do zdjęć:
– W drodze do lasu Kuropaty
– Przed Cmentarzem Wojennym w Katyniu
– Poszukiwanie nazwisk oficerów związanych z Białostocczyzną
– Homilia ks. Adama Szota traktowała o potrzebie przebaczania
– Dźwięk katyńskiego dzwonu przejmował wszystkich smutkiem
– W drodze na miejsce katastrofy smoleńskiej
– Tu modliliśmy się i odśpiewaliśmy Hymn Państwowy
– Wieczernica w orszańskim kościele
– Pamiątkowe zdjęcie w Domu Polskim w Borysowie
– Groby polskich żołnierzy z 1920 r. na cmentarzu w Grodnie
– "Jeszcze Polska nie zginęła" przy grobie 13-letniego Tadzia Jasińskiego


poniedziałek, 15 kwietnia 2024

"W starym kinie" Grajewskie Centrum Kultury

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Morsy w wiosennych warunkach zakończyły sezon

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.