czwartek, 28 marca 2024

Powiat Grajewski

Wywiad z Marcinkiewiczem

O swoim zaangażowaniu w organizację WOŚP, efektywnej komunikacji z mieszkańcami miasta i gminy Szczuczyn oraz planach na przyszłość opowiada Janusz Marcinkiewicz – Radny Powiatu Grajewskiego a jednocześnie Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Szczuczynie.

Przez kilka lat był Pan organizatorem i jednym z wolontariuszy WOŚP, po ostatnim finale wystosował Pan prośbę do Fundacji WOŚP o pomoc dla Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Szczuczynie. Proszę powiedzieć jak to dokładnie było?

Uczestniczę w akcji WOŚP od wielu już lat. Jako gospodarz Miejskiego Domu Kultury w Szczuczynie wspólnie z placówkami oświatowymi z terenu gminy Szczuczyn co roku organizuję zbiórki przeprowadzając imprezę towarzyszącą Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Szczególne podziękowania kieruję do młodzieży z Publicznego Gimnazjum w Szczuczynie oraz ich opiekuna Pani Krystyny Koniecko za bezinteresowną pomoc. Cieszy fakt że wolontariusze z gmin naszego powiatu włączają się aktywnie w akcje WOŚP a mieszkańcy mają swój wkład w zbiórkę. Pomaganie potrzebującym to ważna sprawa. Popieram działania Jurka Owsiaka, bo on, kupując za zabrane pieniądze sprzęt medyczny, po prostu ratuje życie ludzi. Znam opinie dyrektorów placówek medycznych jak również lekarzy, wszyscy oni zgodnie twierdzą, że pomoc WOŚP jest nieoceniona. W tym roku Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prowadziła zbiórkę pieniędzy, z których sfinansowane były urządzenia medyczne dla oddziałów pediatrycznych oraz także te potrzebne dla zapewnienia godnej opieki medycznej dla seniorów. Powstał pomysł dlaczego by nie spróbować pozyskać sprzętu dla Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Szczuczynie. Skontaktowałem się z Dyrektor ZOL w Szczuczynie Panią Elżbietą Niklińską. Pani dyrektor wystąpiła z wnioskiem do Fundacji WOŚP. Następnego dnia zadzwoniłem do żony Pana Owsiaka z prośbą o pomoc. Wysłałem dodatkowo pismo i pozostało czekać na odpowiedź. W końcu otrzymaliśmy informację. Niezmiernie miło było usłyszeć że osiągnęliśmy nasz cel i otrzymaliśmy pomoc.

 

Można to porównać do "gwiazdki z nieba". Proszę powiedzieć jaki sprzęt udało się pozyskać?

Tak dokładnie, jest to prezent największy i najbardziej trwały który, będzie służył pacjentom ZOL przez wiele lat. Placówka wzbogaciła się w sprzęt i urządzenia medyczne za ponad 100 000 zł. Jest to m.in. 14 sterowanych elektronicznie łóżek z szafkami oraz stolikami do podawania posiłków, podnośnik elektryczny dzięki któremu nie trzeba dźwigać pacjentów, jak również cztery nowoczesne wózki bardzo estetyczne, wytrzymałe, idealne do utrzymania w czystości, sprawne i przede wszystkim wygodne. Wszystkie te urządzenia mają znacząco poprawić komfort pacjentów przebywających w ZOL  a także mają ułatwić wykonywanie czynności pielęgnacyjnych, czy rehabilitację. Jesteśmy bardzo wdzięczni Jurkowi Owsiakowi i Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, że otrzymaliśmy tak duże wsparcie. To oczywiście kropla w morzu potrzeb, ale tych nowoczesnych 14 łóżek jest!

Zwrócenie większej uwagi społeczeństwa na problemy najstarszych osób oraz deklaracje tworzenia nowych oddziałów geriatrycznych, płynące od środowisk medycznych skłoniły Fundację WOŚP do przeznaczenia części zebranych środków na doposażenie i wyposażenie nowych szpitalnych oddziałów geriatrycznych jak i placówek takich jak w Szczuczynie. Proszę powiedzieć jakie są potrzeby i w jakim stopniu pozyskany sprzęt je zaspokoił?

Dostaliśmy specjalistyczny, bardzo cenny i niezwykle potrzebny sprzęt. Niestety nie stać by było ZOL-u na jego zakup. Z informacji które posiadam łóżka i podnośnik to nie wszystko. Wspólnie z Panią Dyrektor mamy nadzieję, że fundacja Owsiaka dostarczy do ZOL-u także inne urządzenia. Przydałyby się jeszcze jeden podnośnik, specjalistyczny fotel do kąpieli jak również aparat do EKG. Wszystko to niezbędne jest do lepszej opieki nad schorowanymi i leciwymi seniorami przebywającymi w ZOL-u. Obecnie przewlekle chorych pacjentów jest w szczuczyńskim ośrodku 45.

 

Jakie Pan sobie stawia cele na przyszły rok, jeśli chodzi o Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Szczuczynie?
Pomimo wytężonej pracy wszystkich , mam wrażenie, że to, co udało się nam zrobić, to dopiero połowa drogi. Priorytetem nadal jest usprawnienie funkcjonowania jednostki poprzez doposażenie w specjalistyczny sprzęt oraz potrzebne remonty i modernizacje. Staramy się pisać i składać wnioski o środki pomocowe wszędzie tam gdzie jest to możliwe, zawsze jest nadzieja że uda się uzyskać jakieś wsparcie, tak było w tym roku gdy ZOL otrzymał z Urzędu Miasta Szczuczyn ponad 30 tys. zł na modernizację pomieszczeń księgowości. Kiedy nikt już nie myślał o wsparciu ono się pojawiło. Warto też wspomnieć o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, w przyszłym roku gramy ponownie 15 stycznia dlatego też z tego miejsca zapraszam wszystkich do wspólnego grania. Zebraną kwotę przekazujemy oczywiście na konto orkiestry, na jaki cel jeszcze tego nie wiem. Mam nadzieję że dowiemy się już 17 października ponieważ w tym dniu planowana jest konferencja prasowa WOŚP podczas której organizatorzy przedstawią szczegóły dotyczące finału. Być może nasz wkład w całość akcji jest skromny, jednak cieszymy się, że możemy mieć swój udział w tak szczytnym celu. Dodam jeszcze, że jest pewna stara jak świat recepta na szczęście, która zakłada, że im więcej od siebie dajemy, tym więcej otrzymujemy, ponieważ dobro wraca do nas z nawiązką. Myślę, że warto spróbować.

Czy jest coś, co chciałby Pan dodać na koniec naszej rozmowy?

Chciałbym podziękować wszystkim osobom, które popierają naszą inicjatywę i które mnie wspierają. Jestem szczególnie wdzięczny wszystkim tym, którzy włączają się w działania na rzecz WOŚP, nic bym nie osiągnął bez Was mieszkańców powiatu grajewskiego. Dziękuję, że dzięki Wam nadal wierzę w ludzi.


 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.