Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 11103 wyświetleń

Wyzwolenie Grajewa 1945

60 Rocznica Wyzwolenia Grajewa - okolicznościowy program z tej okazji odbył się 11 lutego w SP nr 4 w Grajewie.

Miasto wyzwolone zostało 23 stycznia 1945 r. przez żołnierzy 50 Armii 2 Frontu Białoruskiego. Zniszczenia wojenne sięgały 28 procent

Galę w SP nr 4 w Grajewie rozpoczęła dyr. H. Muryjas – Rząsa, która ceni sobie współpracę i pamięć o kombatantach. Program artystyczny z okazji 60 Rocznicy Wyzwolenia Grajewa przedstawiany przez uczniów szkoły został przygotowany przez B. Dawid, A. Bukowską, B. Ratomską A. Kuczyńską, nad całością opiekę sprawowała wiecdyrektor U. Bołonkowska. Po przedstawieniu głos zabrał wieceburmistrz W. Remfeld dziękując uczniom i szkole za pamięć, wiedzę historyczną o własnym mieście - małej Ojczyźnie.

Za zaproszenie i doznania dziękował kombatant St. Wiśniewski, ze wzruszeniem mówił: „pamiętacie jeszcze o nas starych żołnierzach; nam starym partyzantom, kiedy słyszymy nasze pieśni wojskowe płyną łzy”.

- „Nikomu byśmy tego nie życzyli, nigdy więcej tego cośmy przeżyli. Tam, gdzie teraz jest remiza strażacka była cela, gdzie straconych zostało wielu naszych znajomych. W Kosówce mordowane były całe rodziny, kobiety i maleńkie dzieci. Gestapo wiązało im ręce kolczastym drutem i wywoziło ich nocą do lasu, gdzie były przygotowane już doły...” – mówili nam kombatanci po uroczystości: Stanisław Wiśniewski, Franciszek Duba, Wacław Tombacher.


Przy okazji uroczystości zostali ogłoszeni i nagrodzeni laureaci szkolnych konkursów odbytych w ostatnim czasie, dzięki którym dzieci i młodzież m.in. pogłębiała wiedzę historyczną na temat rodzinnego miasta oraz o dziejach najnowszych.

„Spacerkiem po Grajewie”
Patrycja Makarewicz III B (I m.)
Martyna Ossowska III A, Aleksandra Sosnowska III A (II m.)
Marcin Remfeld III B, Anna Godlewska III D, Rafał Grajewski III B (III m.)

„Konkurs Wiedzy o Grajewie”
Marcin Cybula (I m.)
Mateusz Remfeld (II m.)
Anna Abramczyk (III m.)
Karolina Ptaszyńska, Małgorzata Kamińska, Luiza Gawryluk (wyróżnienia)



"Styczniowe dni wyzwolenia w 1945 roku przeżyłem koło Piotrkowa Trybunalskiego wywieziony tam z Mamą przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Radość z wyzwolenia była wielka. Dzisiaj nie wszyscy to rozumieją. Cieszę się, że są takie miasta i szkoły, które obchodzą tą rocznicę i pamiętają o kombatantach. Pozdrawiam mieszkańców Grajewa."

Jerzy Berłowski
Warszawa




A.B.
e-Grajewo.pl

piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

piątek, 19 kwietnia 2024

Zablokowana droga S61 Guty-Szczuczyn

Komentarze (1)

Styczniowe dni wyzwolenia w 1945 roku przeżyłem koło Piotrkowa Trybunalskiego wywieziony tam z Mamą przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Radość z wyzwolenia była wielka. Dzisiaj nie wszyscy to rozumieją. Cieszę się, że są takie miasta i szkoły, które obchodzą tą rocznicę i pamiętają o kombatantach. Pozdrawiam mieszkańców Grajewa.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.