XIX Zapusty Radziłowskie

aktualizacja: 2019-03-11 07:36:06     nr wiadomości: 38645     przeczytano: 1283     Ilość komentarzy komentarze: 0

W ostatkowy wtorek 05 marca 2019 roku mieszkańcy Gminy Radziłów pożegnali karnawał podczas XIX Zapustów Radziłowskich.

Huczną zabawę o godzinie 10:00 rozpoczął zespół Jarzębinki z Radziłowa. Ludowe utwory zachwyciły zebranych gości, podobnie,  jak występy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Radziłowie oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej w Słuczu. Przygotowane przez dzieci inscenizacje słowno – muzyczne, bogate w ludowe przyśpiewki, przebierańców i zabawne sceny wprowadził wszystkich w karnawałowy nastrój. W dalszą część porwał gości do zabawy Zespół Śpiewaczy z miejscowości Turośl oraz nowopowstały Zespół Senior+ działający przy Klubie Seniora w Okrasinie.

Tradycją poprzedzającą Radziłowskie Zapusty staje się Przegląd Pieśni Ludowych Karnawałowo Zapustowych, którego zwycięzcy goszczą na scenie. W tym roku zwycięzca kategorii wiekowej do lat 6- Przemysław Gwiazdowski z Klimaszewnicy zaprezentował utwór „Kukułeczka”, zaś zwycięski w kategorii wiekowej 7-14 zespół „Marysieńki” ze Słucza piosenkę „W moim ogródeczku”.

Punktem kulminacyjnym zapustowego wtorku był korowód weselny, który symbolicznie otwiera Ziabela, czyli naturalnej wielkości para kukieł umieszczonych na poziomo ustawionym kole, które ciągnięte przez konia stale się obraca sprawiając wrażenie, że Jan i Izabela wirują w tańcu. W rolę Jana wcielił się Arkadiusz Konopka zaś w Izabelę Kamil Ciszewski. Parze młodej towarzyszyła Drużba, symboliczne Kozy, Bociany oraz Niedźwiedzie. Orszak prowadzili muzycy- Zbigniew Mordasiewicz, Janusz Nieradko oraz Sylwester Rynkiewicz. Do weselnego orszaku przyłączyli się także inni biesiadnicy – uczestnicy Zapustów, którzy tańcząc i śpiewając obchodzili radziłowski rynek, odwiedzając pobliskie sklepy i urzędy.

 

 

więcej na http://radzilow.pl/2019/03/08/xix-zapusty-radzilowskie/

      - http://radzilow.net/zapusty-radzilowskie-3/
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.