Inkubator - drugie podejście

aktualizacja: 2020-03-31 09:43:38     nr wiadomości: 41968     przeczytano: 2591     Ilość komentarzy komentarze: 3

Pierwsze podejście o finansowe wsparcie na stworzenie Lokalnego Inkubatora Przedsiębiorczości w Szczuczynie zakończyło się fiaskiem.

W połowie ubiegłego roku samorząd ubiegał się o dotację w wysokości 5 mln zł na realizację wskazanego przedsięwzięcia. Niestety nie udało się. W marcu br. przygotowany na nowo wniosek o 85% dofinansowania został ponownie złożony. Trwa oczekiwanie na rozstrzygnięcie, miejmy nadzieję że będzie korzystne.

Przypomnijmy: Samorząd Szczuczyna dysponuje mocno zdegradowanym terenem po Państwowym Ośrodku Maszynowym przy ul. Sienkiewicza. Budowa Inkubator Przedsiębiorczości to pomysł na zagospodarowanie tego terenu. Podstawową częścią Inkubatora ma być hala produkcyjna podzielona na cztery samodzielne moduły, dwa mniejsze i dwa wyposażone w doki załadunkowe dla Tirów. Dodatkowo planujemy budowę budynku z pomieszczeniami przeznaczonymi na usługi oraz prace typowo biurowe. Powierzchnia produkcyjna to ponad 70% całości, usługowa i biurowa to niespełna 30%. W naszym inkubatorze będzie mógł działać / funkcjonować każdy, kto chce rozpocząć działalność gospodarczą w Szczuczynie. Firma / podmiot działający w inkubatorze funkcjonować będzie na warunkach preferencyjnych, tzn. przez pewien czas ponosić wyłącznie koszty mediów, które zużyje – relacjonował wówczas Artur Kuczyński, Burmistrz Szczuczyna.

Każda osoba, która będzie chciała rozpocząć działalność gospodarczą w Szczuczynie otrzyma wsparcie z zakresie: powierzchni produkcyjnej, usługowej, biurowej, podstawowego wyposażenia, dostępu do szkoleń, wsparcia księgowego, prawniczego i grona fachowców z różnych dziedzin.

- Lokalny Inkubator Przedsiębiorczości to dopełnienie mojej koncepcji ingerencji samorządu w rozwój przedsiębiorczości. Mamy już system ulg i zwolnień, tereny inwestycyjne I, nowe tereny pod działalność przemysłową, zakończone zmiany w studium i w 60% opracowany plan zagospodarowania na nową dzielnicę miasta, powstający nowy układ komunikacyjny dróg Via Baltica S61 i S16. A teraz szansa na pomoc dla stawiających pierwsze kroki we własnym biznesie – podkreśla Burmistrz.

Jeśli zostanie przyznana wnioskowana kwota dotacji, to jeszcze w tym roku rozpoczną się prace związane z realizacją inwestycji.

 

Pomysł dobry ale czas kiepski
Napisał: tubylec dodano: 2020-03-31 18:22:45

Zamiast pomóc swoim przedsiębiorcom co są już w "POMie" - to się ich wyrzuca żeby tworzyć jakieś inkubatory/
Napisał: Starszy dodano: 2020-04-03 22:03:04

Teren dawnego POM, jest bardzo interesującym miejscem, który powinien zostać objętym nadzorem planów Miasta jak nadzyczajna infrastruktura ekonomiczna, zaś sama zabudowa dawnego POM, nadaje się tylko do zburzenia.Cały ten teren powinien być poddany pod inną zabudowe. To Urząd Szczuczyna powinien poddać nowe plany no co przeznacza teren, która zachęci inwestora z kasą,NIE z gorszami w kieszeni i pożyczką z Banku Spółdzielczego, gdyż takie podejście nie pozwoli zbudować dobrej ekonomii dla mieszkańców, i może zniechęcić konkretnych inwestorów , jak to ma miejsce w terench które już dawno są przygotowane a chętnych jak nie było, tak i nie ma. Doceniam zapał Burmistrza Kuczyńskiego, lacz moim zdaniem ON sam potrzebuje doświadczonego doradcy, który wskaże drogę do sukcesu na poziomie tego terenu. Szczuczyn jest miejscem które może rozwinąc się szybciej jak Grajewo i pozostałem okoliczne miejscowości. To Szczuczyn swoimi pomysłami powinien pociągnąć za sobą inne tereny, chociażby Wąsosz, Radziłów,Stawiski, Grajewo, aż do jeziora Guty Rożeńskie
Napisał: A.S.L. dodano: 2020-04-09 06:07:47

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.