Warto przeczytać

Jak działa system lokalizacji monitoringu GPS?

Miliony ludzi korzysta z technologii GPS do planowania podróży, unikania dużego natężenia ruchu lub uzyskiwania pomocy drogowej. Tyczy się to również managerów flot pojazdów firmowych, którzy używają tego narzędzia do monitorowania pracy kierowców. Otrzymują dane, które pomagają im rozwiązywać kwestie związane z odpowiedzialnością pracowniczą, wydajnością i bezpieczeństwem. Krótko mówiąc, GPS sprawia, że poszczególne floty działają bardziej opłacalnie.

Jak jednak się to odbywa? W jaki sposób działa system lokalizacji GPS?

Podstawy działania

Główna funkcjonalność systemu śledzenia opartego na GPS wynika z wykorzystania sieci Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej (GNSS). Ta sieć satelitów emituje sygnały mikrofalowe, które są przesyłane do różnych urządzeń GPS. Te znajdują się na przykład w pojazdach lub smartfonach. Informacje nadawane bezpośrednio z samochodu to m.in. jego lokalizacja, prędkość, kierunek itp.

Proces śledzenia

Urządzenie śledzące jest instalowane w pojeździe w celu zbierania wszelkiego rodzaju informacji, w tym prędkości, czasu bezczynności, diagnostyki itp. Monitoring GPS wykorzystuje globalne systemy pozycjonowania (satelity GPS), aby określać lokalizację pojazdu. Dane te są następnie przechowywane na urządzeniu, a potem przesyłane za pomocą sieci bezprzewodowej lub komórkowej. Później transferowane są przez jedną z tych sieci komórkowych z powrotem na serwer. Funkcjonuje on na zasadach chmury, która umożliwia dostęp do informacji bez względu na to, gdzie jest użytkownik z dowolnego urządzenia.

Podstawowa funkcja monitoringu to śledzenie lokalizacji pojazdów i sprzętu w czasie rzeczywistym. Dane o lokalizacji są wyświetlane na dedykowanym interfejsie. Dostawcy oferują wiele poszczególnych informacji, dotyczących m.in. tego, gdzie przejechał pojazd, jak szybko podróżował w drodze do lokalizacji itd. Cała złożoność archiwizowania tych zależności odbywa się w tle, więc jedyne, o co musi martwić się manager floty, to logowanie się, aby skonfigurować automatyczne raporty i alerty dotyczące informacji, które są dla niego istotne.

 

Co może śledzić system?

Prócz wcześniej wspomnianej kwestii dotyczącej możliwości określania lokalizacji pojazdów, monitoring GPS pozwala się na przyjrzenie takim informacjom, jak prędkość bolidu, długość jego pracy na biegu jałowym, nieautoryzowane użycie, weryfikacja pracy kierowcy  lub rzeczywiste przepracowane godziny w porównaniu z liczbą godzin deklarowanych. Jak widać zatem, możliwości w tym zakresie są dość rozbudowane.

 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z niniejszym artykułem zyskacie lepsze pojęcie na temat tego, w jaki sposób faktycznie działa system lokalizacji monitoringu GPS. Mowa w końcu o potężnym narzędziu, którego świadome i skuteczne użytkowania pozwala flocie pojazdów działać lepiej, niż kiedykolwiek wcześniej. Przy czym należy pamiętać, że konieczna jest również jego właściwa implementacja, aby nie doszło do żadnych problemów związanych z codziennym użytkiem.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.