wtorek, 26 października 2021

Kultura i rozrywka

Otwarcie wystawy "Komiksy i ilustracje Jacka Skrzydlewskiego"

Otwarcie wystawy

W sobotę 18 września 2021 r. w Grajewskiej Izbie Historycznej miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy czasowej „Komiksy i ilustracje Jacka Skrzydlewskiego” .  Obecny był sam autor. Jacek Skrzydlewski przedstawił 3 główne wątki, związane z ekspozycją. Pierwszym z nich jest cykl „Analfabeci wszystkich krajów łączcie się”. Jego nazwa wzięła się z braku tekstów w obrazkach. Kolejny cykl tworzą rysunki z tzw. dymkami. Tak umownie określa się testy towarzyszące obrazkom w komiksach. Ostatni cykl tworzą ilustracje do książek m. in. Apoloniusza Ciołkiewicza i Mariana Podleckiego. Na wystawie można zobaczyć również oryginalne egzemplarze czasopisma „Świat Młodych”, na łamach którego Jacek Skrzydlewski publikował swoje prace. W ten sposób widzowie mogli porównać ewolucję w jego stylu.

 

Jednocześnie Pan Jacek wspomniał, że inspiracja do tworzenia rysunków jest wszędzie. Zawsze pojawia się ku temu stosowna okazja. Ciekawe pomysły powstają w nieoczekiwanych miejscach. Dlatego twórczość Jacka Skrzydlewskiego jest pełna humoru. Nawiązując do tego zademonstrował rysunek dotyczący pobytu w toalecie.  Składał się on z czterech obrazków, z których większość ma napisy.

 

Oryginalnym rysunkom często towarzyszą szkice. Pozwala to na ukazanie sposobu, w jaki powstaje całość.   

 

W swoim wystąpieniu Pan Jacek nawiązywał do pytań od licznie zgromadzonej publiczności. Wymienił ciekawe epizody, związane ze swoją twórczością. Wspomniał, że warsztat artysty zmienił się od czasu jego debiutu w 1976 roku. Początkowo rysował ręcznie, a obecnie znaczna część jego pracy powstaje w komputerze przy zastosowaniu programów graficznych. Podkreślił przy tym, że nowoczesne technologie nie oznaczają szybszego powstawania rysunków.  Oczywiście stosowanie z komputera jest też pozytywne, m. in. w sytuacji , kiedy nie trzeba poprawiać całej kartki, gdy zrobiło się jeden błąd.  


GIH

 

poniedziałek, 25 października 2021

Bal pt. "Święci Uśmiechnięci" (31.10)

poniedziałek, 25 października 2021

Karaoke w Piecuchu (30.10)

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.