wtorek, 26 października 2021

Sport

Sobotni rajd rowerowy wokół jeziora Rajgrodzkiego

Sobotni rajd rowerowy wokół jeziora Rajgrodzkiego

Wyprawa rowerowa to możliwość przeżycia ciekawej przygody, co samo w sobie jest wystarczającym powodem, by wsiąść na rower i ruszyć poza miasto. Pogoda za oknem sprzyja rowerowym wycieczkom! Tym razem grupa rowerzystów z Grajewa wybrała się na rajd wokół jeziora Rajgrodzkiego. 

 

Dystans  - około 75 km
Większość drogi to asfalt, tylko nieliczne odcinki są szutrowe lub gruntowe. To wycieczka stworzona przede wszystkim dla miłośników trekkingu. Zadowoleni będą miłośnicy natury, etnografii i historii.

Jezioro Rajgrodzkie  leży w większości w powiecie grajewskim, w granicach miasta Rajgród natomiast dwie północne zatoki o nazwach Przepiórka oraz Stackie położone są w gminie Kalinowo (powiat ełcki w woj. warmińsko-mazurskim). Z jeziora wypływa Jegrznia, dalej woda płynie Kanałem Kuwasy i spływa do torfowiska Czerwone Bagno. Poprzez połączenie wodne przez wiele rzeczek i kanałów, j. Rajgrodzkie należy do wodnego szlaku wiodącego z Olecka do Augustowa.

Walory przyrodnicze na brzegach, a zwłaszcza okoliczne lasy sosnowe, stwarzają specyficzny mikroklimat. Na powierzchni Rajgrodzkiego można spotkać wiele gatunków ptactwa wodnego. Zbiornik ma dogodne warunki do rozwoju żeglarstwa i wędkarstwa. Spośród ryb występuje tu: szczupak, okoń, miętus pospolity, ukleja, sieja, sielawa, płoć, leszcz, czy węgorz. Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi około 1500 ha.

 

 

fot. e-Grajewo.pl

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.