czwartek, 28 marca 2024

Kultura i rozrywka

Święto Dziękczynienia 2011

Powiatowe Święto Dziękczynienia za Plony
 "Rydzewo 2011"


      W dniu 18 września 2011r. na terenie placu przy Kościele św. Wojciecha w Rydzewie, odbyły się  XIII Dożynki Powiatowe.

      Organizatorami Powiatowego Święta Dziękczynienia za tegoroczne zbiory byli: Starosta Grajewski –Jarosław Augustowski, Burmistrz Rajgrodu – Czesław Karpiński, Ksiądz Andrzej Pieńkowski - Proboszcz Parafii pw. Św. Wojciecha w Rydzewie oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rydzewie – Sławomir Obrycki. 

     Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Świętą polową koncelebrowaną przez ks. Prałata Wacława Iżbickiego – Diecezjalnego Kapelana Rolników (Diecezji Ełckiej), Kanclerza  Kurii biskupiej w Ełku Antoniego Skowrońskiego oraz   ks.  Roberta Zielińskiego Dziekana Dekanatu Szczuczyńskiego.
- Dożynki, to  radosne święto chleba, to święto rolników i wszystkich ludzi związanych z rolnictwem,  ale przede wszystkim jest to tradycyjne polskie święto dziękczynienia Bogu za zebrane plony  - mówił w swojej  pięknej homilii ks. prałat Czesław Oleksy. Mszę św. zakończyło tradycyjne "łamanie się chlebem” przez wszystkich uczestników uroczystości.

     Starostami dożynek byli: Pani Danuta Kuczyńska ze wsi Miecze i Pan Jerzy Pieńczykowski ze wsi Rydzewo. W uroczystości uczestniczyli rolnicy z terenu powiatu oraz zaproszeni goście: przedstawiciele parlamentu, administracji rządowej i samorządowej wszystkich szczebli, przedstawiciele instytucji i firm pracujących na rzecz rolnictwa, banków oraz mieszkańcy powiatu. Tradycyjnie już odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Szesnaście delegacji przybyło z pięknymi wieńcami dożynkowymi. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Pana Mieczysława Bagińskiego oceniła wieńce i przyznała nagrody oraz  wyróżnienia dla mieszkańców wsi: Szymany, par. Grajewo, Wólka Mała i Dziarniki, par. Rydzewo – I miejsca, Rydzewo i Karwowo, par. Rydzewo – II miejsca, Czarna Wieś i Woźnawieś, par. Rajgród – III miejsca, wyróżnione zostały wieńce ze wsi Lipnik oraz Okrasin Ostrowik. Wykonawcy wieńców zostali nagrodzeni dyplomami, nagrodami książkowymi oraz dodatkowo Dyplomami Sejmiku Województwa Podlaskiego za wkład pracy i szacunek do tradycji dożynkowej.

     Jak co roku Prezes Spółdzielni Mleczarskiej "Mlekpol”, Edmund Borawski, w Grajewie wręczył nagrody rzeczowe i dyplomy największym producentom- dostawcom mleka z terenu powiatu grajewskiego. Należą do nich: Instytut Technologiczno-Przyrodniczy Zakład w Biebrzy (1 733 623 l), Gospodarstwo Rodzinne Hanna i Tadeusz Skrodzcy Cyprki gm. Grajewo (743 358 l), Regina i Jan Zawadzcy – Ciemnoszyje gm.Grajewo (646 397 l), Robert Karwowski – Mikuty gm. Radziłów (563 209 l), Andrzej Zalewski – Białogrądy gm. Grajewo (553 443 l) i Kacper Więckowski – Skrodzkie gm. Rajgród (548 587 l).

     Tradycyjnie już Starosta Grajewski i Burmistrz Rajgrodu  uhonorowali  dyplomami wyróżniających się rolników z terenu powiatu grajewskiego. W br. są to: Robert Wiszowaty   z Rajgrodu za rozwój agroturystyki, Marek Milewski – Woźnawieś za rozwój agroturystyki Jan Antoni Michałowski z Rajgrodu za wzorowo prowadzone gospodarstwo ekologiczne, Bernard Cebeliński - Karwowo, Danuta i Jacek Rydzewscy – Koniecki – Rostroszewo za wysokie wyniki w konkursie „Podlaska Agroliga”, Jerzy Pieńczykowski – Rydzewo za wysokie wyniki w produkcji mleka i działalność na rzecz społeczności lokalnej, Sławomira Zalewska – Sikora – wyróżnienie dla najlepszego hodowcy bydła mlecznego, Agnieszka i Ryszard Borawscy – Niedźwiedzkie za zdobycie 8. miejsca   w konkursie wojewódzkim 'Bezpieczne Gospodarstwo”, Tomasz Borkowski - Bukowo za inwestycje i wykorzystanie funduszy unijnych, Tadeusz Olszewski – Glinki, Marek Filipkowski – Chojnowo, Mirosław Męczkowski – Bagienice za wysoką produkcję mleka i Jan Zawadzki – Ciemnoszyje – wyróżnienie dla najlepszego hodowcy bydła mlecznego.

     W trakcie dożynek zorganizowane były stoiska wystawowe sprzętu rolniczego oraz stoiska firm i instytucji współpracujących z rolnictwem oraz prezentujące   twórczość ludową. Swoje stoiska zorganizowały m.in.: Spółdzielnia Mleczarska „MLEKPOL” w Grajewie, Masarnia „Europa” w Rajgrodzie, Bank Spółdzielczy w Szczuczynie, PPHU "Jędruś” w Rajgrodzie, Bank BGŻ O/Grajewo, Zespół Doradztwa Rolniczego w Grajewie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa O/Grajewo, Podlaska Izba Rolnicza O/Grajewo, KRUS O/Grajewo, Stacja Hodowli i Unasienniania Zwierząt o/Piątnica, "PROVIMI”   w Grajewie, PHU "Ogród” w Grajewie, "Pronar” w Narwi,  Klub Animatorów Tradycji gm. Grajewo oraz Lokalna Grupa Działania - Biebrzański Dar Natury, Pfleiderer S.A. Grajewo.

     Dużym zainteresowaniem cieszył się ogłoszony przez KRUS konkurs z nagrodami pt. "Rolniku pracuj bezpiecznie”. Były i atrakcje dla najmłodszych. Na milusińskich czekały  stoiska z zabawkami, słodyczami, dmuchane zjeżdżalnie itp. Wszyscy uczestnicy uroczystości ok. 1000 osób, mogli nieodpłatnie spróbować tradycyjnych potraw: grochówki, bigosu  i  wędlin z  grilla, a Spółdzielnia Mleczarska "Mlekpol” jak co roku częstowała swoimi wspaniałymi produktami.

     Święto dziękczynienia uświetnił koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży  pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego. Nie można byłoby zorganizować uroczystości  w  takiej formie i wymiarze, gdyby nie nieoceniona  pomoc sponsorów  i darczyńców oraz wsparcie n. w. osób i instytucji. Głównymi sponsorami dożynek były: Spółdzielnia Mleczarska "MLEKPOL” w Grajewie, Masarnia "EUROPA” w Rajgrodzie, Bank PKO BP S.A., Grupa Pfleiderer Grajewo S.A., PPHU "JĘDRUŚ” w Rajgrodzie, Masarnia "ZAGŁOBA” w Grajewie oraz  Bank Spółdzielczy w Szczuczynie.
Sponsorami dożynek również były: Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. o/Grajewo, PHU "Ogród” w Grajewie,  Pronar - Stacja Paliw w Koszarówce, Provimi Polska (kompleksowa obsługa hodowców i producentów), Pan Renald Arasimowicz, PHU Państwo Janina i Krzysztof Danielewscy, Kazimierz i Leszek Czyżewscy Sp. j. Artykuły Rolno-Przemysłowe.
Pomocy w organizacji dożynek udzieliły następujące osoby, instytucje i zakłady: Ks. Andrzej Pieńkowski – Proboszcz parafii pw. Św. Wojciecha w Rydzewie, Sz. P. Jarosław Modzelewski, Waldemar Modzelewski, Eugeniusz Chrostowski, Maria i Stanisław Januszewscy  -  Hurtownia   MESP w Grajewie, Cezary   Babik – Piekarnia w Grajewie, Czesław i Janusz Skrodzcy - Piekarnia w Konopkach, Halina i Sławomir Mieńkowscy - Piekarnia w Wąsoszu, Andrzej i Robert  Nerkowscy – Piekarnia w Rajgrodzie, Ireneusz i Wojciech Łaguna – Piekarnia w Grajewie, Mariusz Kuczyński i Marcin Kossakowski – Piekarnia w Radziłowie, Szkoła Podstawowa w Rydzewie, Szkoła Podstawowa w Bełdzie, OSP Rydzewo, Miejski Dom Kultury w Rajgrodzie, Pan Wiesław Gajdziński z orkiestrą dętą, Nadleśnictwo Rajgród z siedzibą w Tamie, Zespół Doradztwa Rolniczego w Grajewie, Fundacja na Rzecz Rozwoju Szpitala Grajewskiego, Firma "ABIES” w Mieczach, Parafia pw. NNMP w Rajgrodzie, Pan Robert Ziemkiewicz - Wójt Gminy  Radziłów,  Zarząd Dróg Powiatowych w Grajewie.

    
Organizatorzy dożynek jeszcze raz serdecznie dziękują sponsorom i instytucjom, które udzieliły pomocy i wsparcia w organizacji dożynek oraz gościom, a przede wszystkim rolnikom powiatu grajewskiego, dożynki  bowiem są  ich świętem i uznaniem dla ich rolniczego trudu.

Starostwo Powiatowe w Grajewie



Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.