Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 15949 wyświetleń

Święto w ZS w Szczuczynie

Dzień Patrona  ZS w Szczuczynie 

   W Zespole Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczuczynie 14.06.2010 r. odbyła się uroczystość poświęcona Dniu Patrona Szkoły. W koordynacji zadań bogatego programu udział wzięli: dyr. mgr Anna Jagusz, wice dyr. mgr inż. Krzysztof Szleszyński, nauczyciele i Samorząd Uczniowski. Asystą gości zajmował się mgr Krzysztof Jabłoński.
    Uroczystość poprzedziło uczestnictwo w liturgii Mszy Świętej w kościele p.w. N. M. Panny w Szczuczynie. We Mszy brały udział poczty sztandarowe: ZS im. Marszałka J. Piłsudskiego w Szczuczynie i  towarzyszące mu sztandary szkół zaprzyjaźnionych: ZS nr 2 im. 9 PSK w Grajewie, ZS Specjalnych im. Jana Pała II w Grajewie i ZS im. B. Podedwornego w Niećkowie. Na czas konsekracji i Ewangelii z racji szacunku sztandary zostały pochylone. Po celebracji wstępnej, głos zabrała dyr. ZS w Szczuczynie mgr A. Jagusz. Przywitała zebranych. Zwróciła uwagę na wartości najwyższe patrona szkoły, którymi były: Bóg, honor i ojczyzna. Po czym, do duchownych zwróciła się słowami: „Proszę Was czcigodni Księża o odprawienie Mszy Św. w intencji szkoły, o błogosławieństwo i opiekę na dalsze lata.” W czytaniu z Drugiej Księgi Kronik, usłyszeliśmy nakłanianie do walki króla judzkiego przez króla izraelskiego przeciwko Ramotom w Gileadzie. Choć w narracji mgr Ewy Czyżewskiej brzmiało to pięknie, to jakże inne było królów działanie od ducha walki Patrona Szkoły. Ks. L. Świderski w refleksjach historycznych i kontekstach osobistych do budynku przy ul. Szczuki 1, w nawiązaniu do inwokacji A. Mickiewicza podkreślił słowa bardzo cenne człowiekowi: „(…) bronić trzeba nie tylko swojego ciała, ale i ducha”. Parafrazując dalszą wypowiedź, ksiądz zwrócił uwagę na potrzebę oddania ofiarowanego nam życia, w obronie ucznia, idei i wiary.
   Po obrzędach kościelnych, w honorowej asyście sztandarów, z towarzyszeniem jazdy konnej, uczestnicy Dnia Patrona Szkoły przenieśli się do MDK obok terenu szkoły. Jak zwykle w sposób ujmujący, nasyconą szczerością przekazu i szacunkiem dyr. szkoły mgr A. Jagusz powitała przybyłych gości.
Uczestnicząca w uroczystości młodzież w każdym miejscu i czasie zachowywała się tak, jakby chciała najlepiej dać się zauważyć Panu Marszałkowi. W doskonałym montażu słowno muzycznym dając swój popis, młodzież wyraziła własne kompetencje w przekazie istoty życia i twórczości pierwszego Marszałka Polski. Zapewne J. Piłsudski jak i osoby uczestniczące w widowisku o dobrze dostosowanej scenografii w reżyserii: mgr Ewy Czyżyńskiej i mgr Agnieszki Gardockiej, są zachwyceni przedstawionym materiałem. Całość występu zespoliła linia melodyczna, w znanej tej szkole od 1980 r. aranżacji Adama Jagusza, a ostatnio i jego syna.
    W przemówieniach okolicznościowych zabrał głos Starosta Powiatu Grajewskiego- J. Augustowski. Znany z elokwencji potrafi również dotrzymać słowa. Na I Zjeździe Absolwentów ZS zaznaczył, że boisko w ramach akcji „Orlik” obok szkoły wkrótce powstanie. Od 15 bm. boisko wchodzi w fazę realizacji. Dziś idąc śladem ducha Naczelnika Państwa, powiedział: ”ZS w Szczuczynie musi powrócić do swojej wielkości”.
   W wypowiedzi Burmistrza Szczuczyna Waldemara Szczesnego, wyczuwało się troskę o szkołę jako jedyną na poziomie średnim w tym mieście. Niech przez zbliżające się wakacje uczniowie rozsławiają imię swojej szkoły, które stanowi dumę narodu. Następnie głos zabrali: Przewodniczący Sejmiku Woj. Podlaskiego- Mieczysław Bagiński, Sekretarz Gminy Wąsosz- Danuta Modzelewska i inni.
   Pani dyrektor, dziękując za przekazane sugestie pod adresem szkoły, podziękowała zebranym, a w szczególności sponsorom, uznając ich za prawdziwych przyjaciół Zespołu Szkół.
   Dopełnieniem dnia były popisy jeźdźców i sporty obronne. Była też: grochówka, kiełbaska z rożna, ciasto i inne podniebne smakołyki.
Pan Marszałek byłby zachwycony przebiegiem uroczystości, a i grochówki wojskowej z Niećkowa poprosiłby o dolewkę.
   
W pierwszych obchodach Dnia Patrona Szkoły uczestniczyli:
Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Suwałkach- Andrzej Raczyło
Starosta Powiatu Grajewskiego- Jarosław Augustowski
Proboszcz parafii w Szczuczynie-  ks. Jerzy Szleszyński
Ks. Lucjan Świderski
Poseł na sejm RP- Kazimierz Gwiazdowski
Przewodniczący Sejmiku Woj. Podlaskiego- Mieczysław Bagiński
Przewodniczący Rady Pow. Grajewskiego- Stanisław Kossakowski
Komendant Powiatowej Policji w Grajewie- Ireneusz Gliniecki
Burmistrz Szczuczyna- Waldemar Szczesny
Sekretarz Gminy Wąsosz- Danuta Modzelewska
Prezes BS w Szczuczynie- Mirosław Rainko
Przewodniczący oddziału PSL - Stanisław Filipkowski
Dyrektor MDK w Szczuczynie- Janusz Marcinkiewicz
Dyrektor ZS Specjalnych w Grajewie- Jarosław Konopko
Dyrektor ZS nr 2 w Grajewie- Marzena Sulkowska
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szczuczynie- Małgorzata Karwowska
Dyrektor ZS w Niećkowie- Artur Kuczyński
Przedstawiciel Związku Strzeleckiego ”Strzelec” w Grajewie- Grzegorz Gardocki
Przewodniczący Rady Rodziców ZS w Szczuczynie- Tadeusz Borawski
Emerytowani nauczyciele Zespołu Szkół w Szczuczynie
Sponsorzy szkoły: pp. Piotr Kurzątkowski, Karol Sobolewski i Krzysztof Wierzbicki
Obsługa medialna, e-Grajewo: Joanna Kosielska i Stanisław Orłowski
Przedstawiciele rodziców.
   Dyrekcja Szkoły wszystkim uczestnikom Dnia Patrona Szkoły składa podziękowania mówiąc: -Do spotkania w następnym roku!

 Powrót Marszałka J. Piłsudskiego
   Uchwałą Rady Powiatu Grajewskiego z 23.01.2009 r. Zespołowi Szkół w Szczuczynie nadano imię marsz. J. Piłsudskiego. Uchwała ta, ostatecznie zniosła uchwałę z 1979 r. o nadaniu szkole imienia plut. Józefa Kropiwnickiego.
   Emocjonującą uroczystość nadania imienia prawdziwego Wodza Narodu i wręczenia sztandaru, wspaniale zorganizował były dyr. szkoły mgr Ryszard Klimczak. Uroczystość odbyła się 04.06.2009 r. Uzasadnieniem powrotu Marszałka jest fakt, że w okresie międzywojennym w budynku przy ul. Szczuki 1, mieściła się: VII Klasowa Publiczna Szkoła Powszechna im. Marszałka J. Piłsudskiego. Jej kierownikiem do 1929 r. był Marian Wiśniewski. Po nim, dyrektorem do 1939 r., był Maksym Feliks Jonkajtys, znany z postawy szacunku i umiłowania ojczyzny. Żandarmi z posterunku w Radziłowie, Hans Hòhn i Josef Starck, zabili go 09.07.1944 r. za wsią Żebry.
    O patriotach i sprawach wyższego rzędu J. Piłsudski powiedział:„Są ludzie i są prace tak silne i tak potężne, że śmierć przezwyciężają, że żyją i obcują między nami”.

Notatka historyczna szkoły
    PŚSZ w Grajewie, z trzyletnim cyklem nauczania, powstała 03.09.1947 r. Pierwszym dyrektorem i założycielem była Pani Kiełczewska. Dnia 15.09.1948 r. przy wsparciu burmistrza Szczuczyna Bolesława Goliczewskiego, powstała Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa w Szczuczynie. Jej założycielem i pierwszym dyrektorem był Wincenty Lewkowicz.
  Obydwie PŚSZ, w Grajewie i w Szczuczynie, miały wspólne cele – trwanie na służbie edukacji i wychowania młodzieży, która po przeżyciu II w. św. jako zdehumanizowana, przerośnięta i zaniedbana intelektualnie, nadrabiała zaległości.
Równoległe szkoły, tworząc typowy ośrodek dydaktyczno-wychowawczy, w niestabilnych początkach zmieniały: lokale, nazwy, kierunki, przemieszczały się całymi klasami względem miast, zmieniały struktury i formy.
   Po pięciu latach zmagań organizacyjnych, w 1952 r. szkoły zostały połączone. Od tego czasu, w byłym mieście powiatowym, na stałe została zlokalizowana - Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Szczuczynie. Jednocześnie rozpoczął się jej dynamiczny rozwój pod względem ilości uczniów, kadry, specjalizacji, lokali i ogólnokrajowego znaczenia. Przez długie lata była szkołą wiodącą. Jej uczniowie zdecydowanie wygrywali różne wojewódzkie konkursy. Szkolne opracowania znalazły się w Międzynarodowym Katalogu Pomocy Naukowych.
   Od 13.10.1979 r. w 35 rocznicę powołania MO i SB, szkoła otrzymała swój pierwszy sztandar, imię plutonowego Milicji Józefa Kropiwnickiego oraz izbę pamięci narodowej. Uroczystość, w której uczestniczył m.in. przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Kontroli Partyjnej- Jan Dzienisiuk, przeprowadził dyrektor inż. Jan Jakończuk. Imię to, szkoła nosiła do roku 1989, okresu przemian ustrojowych RP.
   Dziesięć miesięcy po wręczeniu sztandaru, z dniem 01.09.1980 r. powołano, tzw. zakład szkolny pod nazwą Zespół Szkół Zawodowych w Szczuczynie, do którego jako pierwsze, weszło Liceum Zawodowe. W późniejszych latach doszło Technikum Mechaniczne i Liceum Ogólnokształcące.
   Od roku 1947 do dziś, historię i autorytet P.Ś.S.Z potem ZSZ, w końcu ZS w Szczuczynie tworzyli jej uczniowie oraz wielu utalentowanych nauczycieli, specjalistów wysokiej klasy różnych dziedzin, pod kierownictwem jedenastu kolejnych dyrektorów i trzynastu kierowników. W 1953 r. szkoła zatrudniała tylko 1 nauczyciela z tytułem inżyniera. Dziś zatrudnia 26 nauczycieli, z których 22 posiada wykształcenie magisterskie i długoletni staż pracy w odpowiedzialnym zawodzie nauczyciela.

Galeria zdjęć


 
                                                                                  Tekst i foto.: Stanisław Orłowski

 

piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

piątek, 19 kwietnia 2024

Zablokowana droga S61 Guty-Szczuczyn

Komentarze (4)

o i moja Pani wychowawczyni na zdjeciach jest

A ja spotkałam dzisiaj Pana Orłowskiego w Ośrodku Zdrowia w Szczuczynie:)) bardzo miło się rozmawiało i zaskakującą ma Pan wiedzę! Pozdrawiam:)

Alicjo, podziwiam bystrość kojarzenia przez Panią faktów. (Polecam NK) Kłaniam się!

Bardzo dziękuję Panu S. Orłowskiemu za kolejną relację z uroczystości naszej szkoły i liczę na dalszą współpracę. Kieruję również podziękowania do wszystkich, którzy przyjęli nasze zaproszenie oraz przyczynili się do uatrakcyjnienia tego dnia. Dziękuję za pomoc Panu Grzegorzowi Gardockiemu, dyrektorowi ZS w Niećkowie - Panu Arturowi Kuczyńskiemu,mediom, naszym nauczycielom oraz Wam kochana młodzieży.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.