Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 10267 wyświetleń

Z butelki czy z kranu?

Ciągle wielu z nas brakuje zaufania do wody z wodociągu. Kiedyś kranówka pozostawiała wiele do życzenia, bywała mętna, przebarwiona lub pachniała chlorem. Od kilku lat wodę z polskich kranów można bezpiecznie pić - znajduje się pod ścisłym nadzorem sanepidu, a jej jakość regulują przepisy. 

- Woda, którą czerpiemy z kranów w Grajewie jest przydatna do spożycia – potwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grajewie. W minionym roku inspekcja nie otrzymała żadnej informacji o działaniach niepożądanych związanych ze spożyciem wody na terenie naszego miasta. Jednostką odpowiedzialną za jakość dostarczanej wody z wodociągów zbiorowego zaopatrzenia jest Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grajewie.

W 2016 r. pracownicy Sanepidu pobrali 10 próbek bakteriologicznych i 10 próbek fizykochemicznych oraz organoleptycznych wody. W ramach ustalonego harmonogramu ZWiK pobrał 13 próbek bakteriologicznych i 13 próbek fizykochemicznych oraz organoleptycznych. W jednej próbce zaobserwowano przekroczenie mikrobiologiczne – po przeprowadzeniu badań naprawczych przez administratora i ponownym pobraniu próbki, woda odpowiadała wymaganiom w zakresie badanego parametru.

Woda została przebadana w zakresie fizyko – chemicznym, mikrobiologicznym oraz organoleptycznym tj. m.in.: barwa, mętność, pH, przewodność w 25 stopniach Celsjusza, zapach, smak, jon amonowy, azotany, azotyny, żelazo, fluorki, chlorki, siarczany, utlenialność, mangan, kadm, miedź, sód, selen, aluminium, rtęć, antymon, trichloroeten, tetrachloroeten, benzen, 1,2 – dichloroetan, benzo(a)piren, WWA, pestycydy chloroorganiczne, bor, cyjanki, chrom, arsen, ołów, nikiel, liczba bakterii coli, liczba paciorkowców kałowych.

Nieufność do wody wodociągowej narodziła się w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, gdy normy dotyczące wody pitnej nie były tak restrykcyjne jak obecnie.  Wodę z naszych kranów można przefiltrować, jeśli mamy niewielkie obawy co do jej jakości. Przy wyborze wody ważne jest, by odpowiadała naszym potrzebom, aby w szklankach, kubkach każdego dnia znajdowała się, obok napojów gazowanych i słodzonych, jednak w przewadze woda. 

e-Grajewo.pl

 

piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

piątek, 19 kwietnia 2024

Zablokowana droga S61 Guty-Szczuczyn

Komentarze (5)

wolę jednak z butelki, nie wierzę w to.

Faktycznie, 10 próbek na rok oddaje w pełni wiedzę o stanie wody, w której zawartość różnych substancji niepożądanych może się z dnia na dzień zmienić.
Składu nie znam, ale Nasza Grajewska kranówka mi smakuje.

A kamieni na nerkach się nie dostanie?

zapraszam po wode do Rajgrodu; jest ze studni glebinowej

a jaka jest jej twardość ? Przydatna do spożycia nie oznacza zdrowa.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.