Z jakich programów uzyskamy dofinansowanie na budowę domu jednorodzinnego w 2019 roku?

aktualizacja: 2019-03-11 13:00:29     nr wiadomości: 38648     przeczytano: 4533     Ilość komentarzy komentarze: 0

Budowa domu to inwestycja, która wymaga dużych nakładów finansowych. Często finansowana jest kredytem. Istnieją jednak sposoby na zmniejszenie wydatków na wymarzony dom. Są to dofinansowania i dotacje. Jakie programy są dostępne i kto może z nich skorzystać?

Ulga termoizolacyjna w 2019 roku

Ulga na termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych ma na celu walkę ze smogiem. To część programu „czyste powietrze”, realizowanego w latach 2018-2029. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwoli ona odliczyć od dochodu koszty poniesione na termoizolację budynków. Obejmie więc ocieplenie budynku i zakup kotłów grzewczych. Podatnik będzie mógł odliczyć 23% poniesionych wydatków, jednak kwota ta nie może przekroczyć 53 tysiące zł, ani być mniejsza niż 7 tysięcy zł. Skorzystać z ulgi mogą te osoby, których dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza 1600 zł miesięcznie. Warunkiem jest także nie korzystanie z innych dofinansowań państwowych na termomodernizację. Odliczenie przysługuje podatnikom rozliczającym się według stawki 19% lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ulga obejmuje kotły na paliwo stałe lub gazowepompy ciepłakolektory słonecznestolarkę drzwiową zewnętrznąwentylację mechaniczną oraz pokrycia dachowe.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Osoby, które budują dom, ale nie mają możliwości podłączenia go do oczyszczalni komunalnych, mogą skorzystać z dofinansowania z gminy do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Może ono pokryć do 80% poniesionych wydatków. Środki te pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Warunkiem jest jednak uczestnictwo gminy w tym programie.

Instalacje fotowoltaiczne

Pozyskiwanie energii ze słońca dla potrzeb domu jest coraz bardziej popularne ze względu na chęć ochrony środowiska i zmniejszenia wydatków na energię elektryczną. Niestety, jest również kosztowne. Urzędy gmin udzielają dotacji w ramach programów unijnych na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Wysokość dofinansowania jest uzależniona od województwa – niektóre gminy finansują nawet do 60% kosztów. Projekt będzie realizowany do 2021 roku.

Inne dofinansowania

W wielu gminach prowadzone są różne projekty lokalne. Nie mają one zasięgów ogólnokrajowych, dlatego warto zasięgać informacji w gminie, na terenie której dom będzie budowany. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podaje na swojej stronie internetowej informacje na temat planowanych programów i dofinansowań. Osoby planujące budowę powinny je monitorować. Wszystkie dofinansowania obejmują projekty domów energooszczędnych. Obecnie budownictwo odchodzi od tradycyjnych technik. Nowoczesne rozwiązania, takie jak: projekty domów z poddaszem użytkowym – domoweklimaty, zapewniają doskonałe ocieplenie i termoizolację. Na budowę takiego budynku łatwiej będzie uzyskać dofinansowanie – nie wolno jednak zapominać, że większość programów wymaga samodzielnego sfinansowania, a dopiero po zakończeniu prac środki zostają zwrócone inwestorowi.

Dzięki dotacjom i dofinansowaniom budowa nowoczesnego, energooszczędnego domu będzie łatwiejsza i pozwoli na znaczne zmniejszenie kosztów użytkowania. Przeczytaj więcej o uldze na termomodernizację domów jednorodzinnych

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.