Warto przeczytać

Zalety i wady automatyki przemysłowej

Każda firma zajmująca się produkcją w swojej pracy stara się o zoptymalizowanie wszystkich procesów, by były jak najefektywniejsze. Z tego powodu coraz więcej z nich sięga po rozwiązanie, jakim jest automatyka przemysłowa. Dzięki niej możliwe staje się wytworzenie dużej ilości jednakowych produktów w relatywnie krótkim czasie.

Przez wzgląd na dotychczasowe problemy, wynikające ze stosowania tradycyjnych metod, takie jak wysoka częstotliwość błędów, a także niska wydajność, rozwiązania wykorzystujące automatykę przemysłową stały się tak popularne. Dzięki niej rola pracownika jest ograniczona do minimum. Zadaniem fachowca jest jedynie nadzór nad pracą urządzeń i kontrola wykonanych produktów. 

 Automatyka przemysłowa – charakterystyka

Jak sama nazwa wskazuje, automatyka przemysłowa polega na zautomatyzowaniu procesów produkcyjnych, jak również procesów technologicznych. Można śmiało stwierdzić, że dzisiaj jest to jeden z najszybciej rozbudowujących się działów automatyki. Powód jest bardzo prosty. Chodzi przede wszystkim o to, by jak produkcja przebiegała sprawnie, szybko i bezpiecznie, a to może zagwarantować automatyka przemysłowa.

Automatyka przemysłowa – główne zalety

Najbardziej interesujący aspekt automatyki przemysłowej to bez wątpienia jej zalety. Za jedną z najważniejszych uważa się oczywiście efektywność. Dzięki temu, że urządzenia można zaprogramować w taki sposób, aby były jak najlepiej dostosowane do konkretnej specyfiki, produkcja jest znacznie wydajniejsza i zdecydowanie bardziej kompleksowa. Oznacza to, że coraz częściej jedno urządzenie jest w stanie zastąpić kilka innych, a w konsekwencji także kilku operatorów. 

Automatyka przemysłowa – główne wady

Jeśli chodzi o wady automatyki przemysłowej, warto spojrzeć na ten temat od strony operatorów, ponieważ to oni ucierpieli na wprowadzeniu tych urządzeń do produkcji. Redukcja etatów okazała się niestety nieunikniona. Część zadań, które należały wcześniej do pracowników, mogą dzisiaj wykonać maszyny. Dla przedsiębiorstw jest to jednak duża oszczędność. 

Drugim minusem automatyki przemysłowej, niezależnym od samego systemu, jest ryzyko nieprawidłowego zaprogramowania urządzenia. Za ten etap odpowiedzialny jest operator, zatem każdy jego nieodpowiedni krok może skutkować ogromnymi stratami dla przedsiębiorstwa. To z kolei wiąże się ze stratami finansowymi w firmie.

Rozwój automatyki przemysłowej

Dynamiczny wzrost popularności automatyki przemysłowej wiąże się bezsprzecznie z jej efektywnością. Chociaż bardzo często nie zauważamy jej wpływu, obecna jest w bardzo wielu dziedzinach życia. Maszyny wchodzące w skład automatyki przemysłowej wykorzystywane są m.in. w przemyśle farmaceutycznym oraz medycznym, a ich liczne zalety pozwalają usprawniać każdą z tych dziedzin.
 

Szukasz części do automatyki przemysłowej?
Sprawdź aparaturę modułową w sklepie Akcesoria CNC
- https://www.akcesoria.cnc.info.pl/224-automatyka/aparatura-modulowa

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.