piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

Zamów transport medyczny

 Większość pacjentów nie jest świadoma przysługujących im uprawnień dotyczących bezpłatnego dowozu do szpitala, przychodni itp.

Pogotowie utrzymuje opłacany przez NFZ ambulans transportowy z obsługą, który często stoi bezczynnie a ludzie starsi lub z dysfunkcją narządu ruchu  nie posiadający własnego pojazdu mają problemy z dotarciem do lekarza lub szpitala.


Lekarska pomoc wyjazdowa do zachorowań nie zagrażających życiu: (świadczona przez Szpital Ogólny w Grajewie w imieniu lekarzy POZ).
W godz. od 18 do 8 oraz w dni wolne od pracy całodobowo.
tel: 601 200 611 (tel. bezpośrednio do dyżurującego lekarza).




Zasady realizacji przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łomży usług transportu sanitarnego w POZ

Przewozy pacjentów środkiem transportu sanitarnego wykonywane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00 z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.
I. Transport sanitarny w poz
1. Bezpłatne przejazdy środkiem transportu sanitarnego przysługują:
1a. Pacjentom, na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej udzielającego świadczeń we właściwym zakresie i z powrotem w przypadkach:
1) konieczności podjęcia natychmiastowego leczenia w zakładzie opieki zdrowotnej
2) wynikających z potrzeby zachowania ciągłości leczenia
1b. Pacjentom, na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, z dysfunkcją narządu ruchu uniemożliwiającą korzystanie ze środków transportu publicznego, w celu odbycia leczenia do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej udzielającego świadczeń we właściwym zakresie i z powrotem.
2. Częściowo odpłatne przejazdy środkiem transportu sanitarnego przysługują:
2a.  Pacjentom, na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, zdolnym do samodzielnego poruszania się bez stałej pomocy innej osoby, ale przy korzystaniu ze środków transportu publicznego wymagającym pomocy innej osoby lub środka transportu publicznego dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, w przypadkach:
1)     chorób krwi i narządów krwiotwórczych
2)     chorób nowotworowych
3)     chorób oczu
4)     chorób przemiany materii
5)     chorób psychicznych i zaburzeń zachowania
6)     chorób skóry i tkanki podskórnej
7)     chorób układu krążenia
8)     chorób układu moczowo-płciowego
9)     chorób układu nerwowego
10)  chorób układu oddechowego
11)  chorób układu ruchu
12)  chorób układu trawiennego
13)  chorób układu wydzielania wewnętrznego
14)  chorób zakaźnych i pasożytniczych
15)  urazów i zatruć
16)  wad rozwojowych wrodzonych, zniekształceń i aberracji chromosomowych
Zlecenia na przejazdy transportu sanitarnego w poz wystawia lekarz poz. Lekarz poz powinien poinformować pacjenta czy przewóz będzie bezpłatny czy płatny. Odpłatność pacjenta wynosi 60% ceny świadczenia ustalonej na podstawie cennika WSPR SPZOZ w Łomży.
II. Transport sanitarny „daleki” w poz

Transport sanitarny ,,daleki" w poz przysługuje pacjentom, gdy występuje konieczność realizacji przewozu pacjenta na odległość przekraczającą „tam i z powrotem" 120 km łącznie w następujących sytuacjach:

1. Powrót pacjenta z nieplanowanego leczenia poza granicami kraju
1a) Gdy z przyczyn losowych pacjent korzystał ze świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalu poza granicami kraju, jego stan zdrowia w momencie uzyskania wypisu ze szpitala jest stabilny, ale nie pozwala na samodzielny powrót do miejsca zamieszkania. Transport przysługuje od granicy Polski do miejsca zamieszkania pacjenta.
1b) Gdy z przyczyn losowych pacjent korzystał ze świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalu poza granicami kraju, jego stan zdrowia pozwala na uzyskanie wypisu, nie ma medycznych przeciwwskazań do transportu sanitarnego realizowanego przez POZ, a pacjent wymaga kontynuacji leczenia w kraju. Transport jest realizowany od granicy Polski do najbliższego, ze względu na miejsce zamieszkania pacjenta zakładu opieki zdrowotnej, udzielającego świadczeń we właściwym zakresie.
2. Korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej w kraju.

2a) Gdy z przyczyn uzasadnionych wskazaniami medycznymi, pacjent musi pozostawać pod stałą opieką danego specjalisty (poradni specjalistycznej), a jego ogólny stan zdrowia nie pozwala na samodzielny dojazd do najbliższej poradni położonej w odległości od miejsca zamieszkania przekraczającej łącznie tam i z powrotem 120 km. Transport jest realizowany od miejsca zamieszkania pacjenta do najbliższego świadczeniodawcy, który udziela świadczeń w danym zakresie, i z powrotem; w celu zapewnienia ciągłości sprawowanej opieki specjalistycznej.


2b) Gdy z przyczyn uzasadnionych wskazaniami medycznymi pacjent korzysta z wysokospecjalistycznych świadczeń ambulatoryjnych, realizowanych jedynie przez niektóre poradnie, odległość do poradni z miejsca zamieszkania pacjenta w sumie przekracza tam i z powrotem 120 km, a ogólny stan zdrowia pacjenta nie pozwala na samodzielny dojazd do poradni. Transport przysługuje z miejsca zamieszkania pacjenta do świadczeniodawcy wskazanego na skierowaniu na transport sanitarny i z powrotem.
Na „daleki” przejazd środkami transportu sanitarnego poz pacjent lub osoba występująca w jego imieniu musi uzyskać zgodę dyrektora właściwego oddziału NFZ.
Wniosek, po potwierdzeniu przez lekarza poz, należy złożyć w oddziale NFZ właściwym terytorialnie, ze względu na miejsce zamieszkania pacjenta.

czwartek, 28 marca 2024

Kronika policyjna

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.