Akcja czynnej ochrony płazów

aktualizacja: 2021-04-02 11:13:13     nr wiadomości: 45288     przeczytano: 991     Ilość komentarzy komentarze: 0

W Biebrzańskim Parku Narodowym rozpoczęła się akcja ratowania płazów. Wzdłuż dróg pojawiły się specjalne ogrodzenia, tzw. płotki herpetologiczne, których zadaniem jest niedopuszczenie do wychodzenia zwierząt na drogę. Tak zatrzymane nie giną pod kołami samochodów w trakcie wiosennych wędrówek do miejsc rozrodu. 

- Konstrukcje zostały rozstawione, podobnie jak w latach ubiegłych, w dwóch lokalizacjach: między Goniądzem a Wólką Piaseczną oraz w okolicach Laskowca. Ze względu na bezpieczeństwo osób zaangażowanych w akcję, na obu odcinkach dróg powiatowych zostało wprowadzone tymczasowe ograniczenie prędkości do 30 km/godz. - informują przyrodnicy.

Monitoring płazów na carskiej drodze prowadzony jest od 2015 r. Płotki ustawiane są wzdłuż drogi, w miejscach które już przed laty uznano za newralgiczne w ich migracjach. Płazy, nie mogąc pokonać płotków wpadają do wkopanych w ziemię wiaderek i są bezpiecznie przenoszone na drugą stronę drogi.

W ostatni weekend (27-28.03) na odcinku Laskowiec - Osowiec Twierdza przyrodnicy naliczyli około 580 rozjechanych przez samochody, martwych płazów. Wśród nich było wiele rzadkich gatunków - rzekotka drzewna, czy traszka grzebieniasta.

 
zobacz:
Akcja ratowania płazów - e-Grajewo.pl - Portal Internetowy Grajewo i okolice (e-grajewo.pl)
Uwaga na płazy! - e-Grajewo.pl - Portal Internetowy Grajewo i okolice (e-grajewo.pl)
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.