Dzierżawy łąk w BbPN

aktualizacja: 2021-04-12 17:41:21     nr wiadomości: 45361     przeczytano: 2138     Ilość komentarzy komentarze: 3

Kazimierz Gwiazdowski, Poseł na Sejm RP otrzymuje liczne sygnały od rolników, których grunty położone są na terenie lub w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Zgłaszane uwagi dotyczą głównie wydzierżawiania łąk przez Park, co prowadzi do konfliktów.

Miejscowi rolnicy są zainteresowani dzierżawą gruntów, jednakże proces wyłaniania dzierżawców w drodze przetargu nieograniczonego powoduje, że rolnik stoi na przegranej pozycji z uwagi na skromniejsze, w porównaniu ze spółkami prawa handlowego, zaplecze finansowe.

- Uważam, że rolnicy, którzy odstąpili swoje działki na cele utworzenia i funkcjonowania Parku lub są ich współwłaścicielami, powinni być brani pod uwagę przy możliwości wydzierżawiania tych łąk. Dotychczasowe przepisy nie pozwalają na to. Rolnicy mieszkający na tym terenie z uwagi na możliwości pozyskiwania paszy, bądź ściółki do produkcji bydła są zainteresowani dzierżawą tych łąk i chcą brać pewną odpowiedzialność za ochronę przyrody w Parku - podaje poseł.

Na poselską interpelację odpowiedziała Małgorzata Golińska, Sekretarz Stanu Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Wskazany problem przetargów ograniczonych jest już przedmiotem prac Ministra Klimatu i Środowiska. Zmianę w tym zakresie przewiduje projekt ustawy o parkach narodowych, w którym zawarto propozycję przepisów dotyczących możliwości prowadzenia przez parki narodowe przetargów ograniczonych na rozporządzanie nieruchomościami.

 

Ci sami co niespodzianki mu zostawiali przed posesją? Nieładnie Panowie rolnicy.
Napisał: Obserwator dodano: 2021-04-13 12:24:27

Ciekawe skąd te sygnały poseł dostaje? Może z obornika przed bramą wywnioskował? Jest na Podlasiu jeszcze dwóch posłów PiS Andruszkewicz i Zieliński też arcyantyrolniczy posłowie
Napisał: Mietek dodano: 2021-04-13 13:48:46

Arcyantyrolniczy? Rolnicy cieszyli się jak dzieci na rządy PiSu, a teraz nagle anty.. W znacznej mierze przez tę grupę sytuacja w kraju wygląda dziś tak jak wygląda - banda hipokrytów.
Napisał: xxx dodano: 2021-04-15 12:46:58

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.