Legalny nocleg w lesie

aktualizacja: 2021-04-19 11:09:35     nr wiadomości: 45413     przeczytano: 4471     Ilość komentarzy komentarze: 2

Od maja br. nocleg w lesie "na dziko" będzie możliwy, bez obawy przed mandatem. To propozycja dla wszystkich, którzy cenią sobie spokój i bliski kontakt z przyrodą. Po zmianie przepisów nadleśnictwa wyznaczyły specjalne strefy, do których można wybrać się z namiotem i na łonie natury spędzić np. majowy weekend. 

- Nadleśnictwo Rajgród wyznaczyło już specjalne miejsca do legalnego biwakowania w programie "Zanocuj w lesie". Obszar został podzielony na dwie strefy - jedna to cały teren leśny Leśnictwa Żebry (ok. 1090 ha), druga to fragmenty Leśnictw Bełda i Przejma (24 oddziały o łącznej powierzchni ok. 614 ha) - informuje nas Mateusz Niedźwiecki, Specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Rajgród.

W leśnym hotelu miejsc noclegowych nie trzeba rezerwować, w jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane. 

- Obowiązek zgłaszania noclegu mają grupy powyżej 9 osób lub osoby chcące przebywać w lesie dłużej niż dwa dni, jednak wszystkie zgłoszenia będą mile widziane. Formularz zgłoszeniowy, który można będzie pobrać ze strony internetowej Nadleśnictwa Rajgród należy przesłać drogą mailową najpóźniej dwa dni robocze przed planowanym pobytem. Odpowiedź w tej samej formie będzie formalnym wyrażeniem zgody na pobyt - dodaje M. Niedźwiedzki.

Zapach lasu, uspokajająca cisza, obcowanie z naturą to sama przyjemność. Osoby zainteresowane nocowaniem w lesie powinny przestrzegać ustalonych tam zasad, patrzeć na znaki i tablice informacyjne, a wyprawę do lasu starannie zaplanować. 

- Należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich zakazów wstępu do lasu (dotyczących zagrożenia pożarowego lub prowadzonych prac gospodarczych). W lesie nie można rozpalać ognia czy używać kuchenek gazowych. Należy dbać o to aby nie uszkodzić żadnego drzewa i pozostawić po sobie porządek - zaznacza leśny specjalista.

Pamiętajmy:
lasy są przede wszystkim mieszkaniem dzikich zwierząt, my jesteśmy tam tylko gośćmi. Zachowujmy się tak, jak sami chcielibyśmy widzieć np. nowych sąsiadów w naszej okolicy.

 

Super sprawa,oby tylko byl pozadek a nie zbierze sie grupka poniszczy polamie i zostawi syf.
Napisał: Jola dodano: 2021-04-19 15:02:20

No zaraz, nie można używać kuchenki gazowej to gdzie ugotować jakąś herbatę? Jak jest miejsce do biwakowania, to chyba musi być wyznaczone miejsce do ugotowania czegokolwiek. Nie samymi herbatnikami człowiek żyje.
Napisał: stachu58 dodano: 2021-04-19 21:56:12

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.