Historia pojazdu - co w niej znajdziemy i dlaczego warto ją sprawdzić?

aktualizacja: 2020-02-18 18:23:11     nr wiadomości: 41525     przeczytano: 1506     Ilość komentarzy komentarze: 0

Chcąc kupić samochód, warto wcześniej sprawdzić szczegółowe informacje na jego temat. Jak zweryfikować historię pojazdu? Zrobimy to, korzystając z bazy CEPiK. Pozwala ona na pobranie darmowego raportu VIN na podstawie kilku informacji. Jakie dane zawiera raport?

Historia samochodu - jakie obejmuje informacje?

Sprawdzenie historii pojazdu to jeden z kroków, którego nie możemy pominąć, chcąc nabyć samochód. Czym dokładnie jest historia auta? To najważniejsze dane, dotyczące naszego samochodu, chronologiczny zapis zdarzeń, które go dotyczą. Historia pojazdu najczęściej ma formę raportu, który tworzony jest na podstawie numeru VIN auta. Jest on indywidualny, nadaje go producent auta. Dzięki analizie historii samochodu dowiemy się:

 • jaki jest rzeczywisty przebieg samochodu;
 • jaki jest stan techniczny auta;
 • czy pojazd uczestniczył w stłuczce lub wypadku;
 • czy ma ukryte mankamenty, o których nie powiedział właściciel;
 • czy nie był kradziony;
 • czy jego właściciel regularnie wymieniał olej.

Sprawdzenie historii pojazdu pomoże nam określić, czy samochód, który chcemy kupić, rzeczywiście wart jest określonych pieniędzy. Jeśli chcemy sprzedać auto, udowadniamy raportem, że dbaliśmy o nie i jest warte swojej ceny.

Jak sprawdzić historię pojazdu?

Do weryfikacji historii pojazdu samochodu potrzebne nam będą następujące dane:

 • numer VIN;
 • numer rejestracyjny pojazdu;
 • data pierwszej rejestracji auta.

Numer VIN znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym, umowie kupna-sprzedaży, na naklejce umieszczonej na przedniej szybie, a także na niektórych elementach konstrukcyjnych pojazdu (np. w okolicy przedniego prawego fotela, na prawym nadkolu, na prawym przednim słupku karoserii). Jeśli autor ogłoszenia nie zamieścił w nim numeru VIN, możemy o niego sami zapytać. Zatajenie tej informacji może oznaczać, że mamy do czynienia z oszustem. Jak sprawdzić historię pojazdu? Wystarczy, że skorzystamy z bazy CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Jest to baza stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji. Gromadzi, przechowuje i przekazuje informacje, składające się na historię pojazdu. Raport z bazy pobierzemy bez rejestracji w serwisie. Wystarczy, że w odpowiednie miejsca wpiszemy podstawowe dane samochodu. Znajdziemy je w dowodzie rejestracyjnym kupionego auta. Jeśli chcemy je tylko sprawdzić, o dane potrzebne do weryfikacji np. przebiegu samochodu możemy poprosić jego właściciela.

Raport VIN za darmo - skąd go pobrać?

Raport VIN z bazy CEPiK jest zupełnie darmowy. Możemy go samodzielnie pobrać, wydrukować i pokazać osobie, która jest zainteresowana kupnem naszego pojazdu. Darmowy raport VIN składa się z trzech części:

 • I część - informacje techniczne (średnie zużycie paliwa na 100 km, pojemność silnika, moc);
 • II część - informacje dotyczące dokumentów wydanych do pojazdu dokumentów (data wydania karty pojazdu, dowodu rejestracyjnego);
 • III część - informacje dodatkowe (tzw. oś czasu: liczba właścicieli pojazdu, data pierwszej rejestracji, termin wydania karty pojazdu).

Historia pojazdu VIN za darmo dostarczy nam informacji o:

 • stanie licznika;
 • wyposażeniu pojazdu;
 • roku produkcji pojazdu;
 • aktualnej polisie auta lub jej braku;
 • statusie rejestracji;
 • wezwaniach serwisowych;
 • badaniu technicznym i jego historii;
 • ewentualnych kradzieżach samochodu.

Czy darmowa historia wypadkowa pojazdu jest rzetelna? Tak, ponieważ przedstawia najważniejsze informacje o pojeździe, które są niezbędne do oceny jego stanu technicznego. Jeśli chcemy zweryfikować dane zawarte w raporcie, warto udać się na oględziny samochodu z fachowcem, a także dokonać jazdy próbnej. Historię pojazdu sprawdzimy na stronie https://historiapojazdu.gov.pl. Zanim to zrobimy, możemy obejrzeć film instruktażowy. Wyjaśni nam on, jak to zrobić krok po kroku. Możemy też pobrać przykładowy raport z historią auta, aby zobaczyć, jak wygląda.

Dlaczego warto sprawdzić historię pojazdu?

Sprawdzenie historii pojazdu na drodze zakupu samochodu jest tak samo istotne, jak zakup polisy OC, zanim wyjdziemy autem na drogę. W drugiej czynności może nam pomóc kalkulator ubezpieczeń https://ocenapolis.pl/ubezpieczenie/kalkulator-oc-ac/. Weryfikację danych samochodu ułatwią specjalne portale czy aplikacje. Dlaczego warto sprawdzić historię uszkodzeń pojazdu? Aby mieć pewność, że samochód, który kupimy, nadaje się do jazdy. Zły wybór może narazić nas na stres czy straty, a także wpłynąć na bezpieczeństwo. Zdarza się przecież, że handlarze sprzedają uszkodzone samochody jako bezwypadkowe, a uszkodzenia karoserii naprawiają pod sprzedaż. Dzięki weryfikacji historii pojazdu dowiemy się, czy rzeczywiście warto zainwestować pieniądze w interesujący nas samochód. Otrzymamy także informacje, których być może zabrakło w ogłoszeniu lub które zataił sprzedawca.

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.