Najlepszy policyjny nos

aktualizacja: 2008-07-21 17:06:06     nr wiadomości: 7348     przeczytano: 9695     Ilość komentarzy komentarze: 2

Dzisiaj w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku rozegrane zostały eliminacje wojewódzkie IX Edycji Kynologicznych Mistrzostw Policji. Uczestniczyli w nich policjanci – przewodnicy psów służbowych z całego województwa wraz ze swoimi czworonożnymi partnerami. Oprócz sprawdzianu wiedzy zawodowej i strzelania w programie zawodów były również konkurencje: ogólnego posłuszeństwa psów i pracy węchowej przy wyszukiwaniu zapachów materiałów wybuchowych i narkotyków w samochodach osobowych.

Tryumfatorem dzisiejszych zawodów okazał się sierż. sztab. Sławomir Woszczenko z KPP w Hajnówce z psem „Agot”.
Na drugim miejscu sklasyfikowany został sierż. sztab. Wojciech Wiśniewski KMP w Łomży z psem „Raca”.
Trzecie miejsce zajął mł. asp. Wiesław Baczyński z KMP w Białymstoku z psem „Zabój”.
Zwycięzcy będą reprezentowali nasze województwo w finale ogólnokrajowym, który rozegrany zostanie na początku września b.r. w Sułkowicach.

 W PODLASKICH JEDNOSTKACH POLICJI PEŁNI SŁUŻBĘ 70 PSÓW. Są to zwierzęta wytresowane do ratownictwa wodnego, wyszukiwania zwłok ludzkich oraz do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych i narkotyków. Jednak największą grupę stanowią psy patrolowo-tropiące. Wykorzystywane w służbie rasy to przede wszystkim owczarki niemieckie i labradory, ale są również nowofundlandy i spaniele.

Na co dzień policjanci – przewodnicy psów wraz ze swoimi czworonożnymi partnerami pełnią służbę prewencyjną. Od początku roku  w wyniku tropienia śladów zatrzymanych zostało 12 osób podejrzewanych o dokonanie przestępstw. W 45 przypadkach odnalezione zostały przedmioty pochodzące z przestępstwa. Psy policyjne w 56 przypadkach doprowadziły do posesji, mieszkań lub wskazały inne miejsca, gdzie ukrywał się sprawca. Psy wytresowane do wyszukiwania narkotyków w 34 przypadkach wskazały miejsce jego ukrycia. Z ich użyciem znajdowano również osoby zaginione lub zwłoki ludzkie. 

W ubiegłym roku policyjni przewodnicy psów służbowych reprezentujący Podlasie podczas Finałów Kynologicznych Mistrzostw Policji w Sułkowicach w klasyfikacji drużynowej zajęli II miejsce.
nadkom. Jacek Dobrzyński


cudowne, mądre psiska, uwielbiam je!
Napisał: basia dodano: 2008-07-26 22:11:18

ja mam takiego psa i jest super :)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Napisał: emila dodano: 2008-08-18 16:52:38

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.