sobota, 27 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 12 komentarzy
  • 10185 wyświetleń

Nie(czyste) powietrze

Polska, pod względem jakości powietrza podzielona jest na czystą północ i zanieczyszczone południe. Żywiec, Sucha Beskidzka, Wadowice, Bielsko-Biała znajdują się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie – podała kilka miesięcy temu WHO, biorąc pod uwagę poziom pyłu zawieszonego PM2.5.

Powiat grajewski charakteryzuje się stosunkowo niewielkim poziomem emisji zanieczyszczeń do powietrza. Według danych GUS największa emisja zanieczyszczeń gazowych przypada na dział wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz i wodę. Główne źródła skoncentrowane są na terenie Grajewa –  „Pfleiderer Grajewo” S.A, Pfleiderer MDF Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol. Poza nimi na terenie miasta znajdują się mniejsze obiekty - Wytwórnia Mas Bitumicznych należąca do PDM Unidrog oraz ZAKREM Sp. z o.o.


Od 2007 r. emisja zanieczyszczeń gazowych z zakładów szczególnie uciążliwych maleje. W 2015 roku wyniosła 64 626 ton (w 2014r. -  69 938 ton). Stanowiło to niewiele ponad 3% emisji gazowej w województwie podlaskim. Emisja zanieczyszczeń pyłowych z zakładów szczególnie uciążliwych od 2009 r. utrzymuje się na podobnym poziomie. W 2015 r. wyniosła – 273 tony (w 2014 r. -267 ton), w tym prawie 23% pochodziło ze spalania paliw.

W powiecie grajewskim natężenie ruchu kołowego (poza drogą krajową nr 61), pod względem emisji spalin nie stwarza zagrożenia dla środowiska i zdrowia człowieka. Gorsza sytuacja występuje w pasie drogi krajowej nr 61. Natężenie ruchu pojazdów na tej drodze, stanowi znaczne, źródło emisji tlenków węgla, tlenków azotu, węglowodorów aromatycznych i alifatycznych, pyłu, dwutlenku siarki, związków ołowiu i sadzy. Wyliczenie tych emisji wymaga dodatkowych, kosztownych badań  - czytamy w Informacji Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Białymstoku o stanie środowiska na terenie powiatu grajewskiego w roku 2015.

 

"Zielony" prąd elektryczny

Ciekawostka - w Grajewie pracują 2 elektrownie fotovoltaicznej, które wpływją na zmniejszanie emisji zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery

e-Grajewo.pl

 

Komentarze (12)

Płyty Wiórowe i tak nas zabiją swoimi smrodami i pyłem!!!

żeby zrobić ogniwo fotowoltaiczne i układ gromadzący prąd to dopiero trzeba zanieczyścić i zdegradować środowisko. Płyty natomiast pyłu nie emitują tylko go spalają.

Józiu - masz rację i dlatego też nie robi się urządzeń gromadzących prąd. Wytworzony prąd natychmiast jest zużywany w procesach produkcyjnych firmy.

Żeby na EWK nie oszczędzali to by powietrze było czyściejsze

T o niech powiedzą jek je tak dobrze to czemu lasy karłowate mamy w okolicy płyt i zwierzaki się wyniosły w inne obszary Sołtys sidła stawia i nic nie włazi musi z głodu przydzie umrzeć.

Moze powiemy coś o parku na strazackiej jaki dym jest tam wieczorem gdy człowiek idzie pobiegać ! To się nie da odychac ! W tym domku małym w parku czym tam się pali w piecu starymi meblami !!!!

Moze powiemy coś o parku na strazackiej jaki dym jest tam wieczorem gdy człowiek idzie pobiegać ! To się nie da odychac ! W tym domku małym w parku czym tam się pali w piecu starymi meblami !!!!

EWK wogule jest wyłączone bo jest prądo zerne a kryzys w zakładzie

Ten kto nie mial kotla/pieca i nigdy nie palil w nim nie zrozumie, ze nawet przy najlepszym drewnie moze dymic i kopcic -w zaleznosci od ustawien kotla czy tez budowy.

Wyobrażcie sobie , że las w okolicach PŁYT przy robotniczej to są samisiejki z lat 40 -stych. Porosły no nie ?

Zaklinanie rzeczywistości. Można dużo pisać i formułować stwierdzenia "stosunkowo niewielki poziom zanieczyszczeń". Można też zapytać GUS o zachorowalność mieszkańców Grajewa na choroby płuc, alergie, choroby oczu, nowotwory, jaka jest umieralność i sprawdzić czy to jest stosunkowo dużo na tle innych powiatów! Dane emisyjne jakoś mnie nie przekonują. To jak w słynnym filmie "Powiedzcie Gugała jak stoimy z planem, a kto to może wiedzieć Panie Prezesie!"

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.