Nowy gmach Sądu

aktualizacja: 2019-11-22 17:48:18     nr wiadomości: 40804     przeczytano: 5547     Ilość komentarzy komentarze: 5

Sąd Rejonowy w Grajewie przeprowadzi się z ulicy Kolejowej na Wojska Polskiego. Nowy gmach będzie z pewnością bardzo funkcjonalny. W obiekcie o powierzchni powyżej 3000 m² znajdą się wszystkie wydziały, które nie będą już rozproszone w mieście. Otwarcie nowej siedziby zaplanowano za około 2.5 roku.

 - Ministerstwo Sprawiedliwości przeznaczyło na tę inwestycję ponad 30 milionów złotych – powiedział podczas wrześniowej wizyty w Grajewie Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Środki na budowę nowej siedziby sądu pochodzą z budżetu krajowego. Inwestorem z ramienia Ministerstwa Sprawiedliwości jest Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

Sąd Rejonowy w Grajewie będzie miał nową lokalizację w jednym z najnowocześniejszych gmachów w kraju. Szereg rozwiązań architektonicznych oraz teleinformatycznych ułatwią sprawną obsługę petentów.

Obecnie główny budynek grajewskiego sądu mieści się w starej XIX-wiecznej kamienicy przy ulicy Kolejowej. Tu zlokalizowane są: Wydział Karny, Cywilny oraz Rodzinny i Nieletnich,  a także administracja i kasa sądowa. Z kolei IV Zamiejscowy Wydział Ksiąg Wieczystych  w Grajewie jest przy ul. Mickiewicza 10 C, a przy Mickiewicza 3 znajduje się Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej.

 - Fakt, że dzięki inwestycji pod jednym adresem znajdą się wydziały, które obecnie są w kilku miejscach w mieście, będzie dużym ułatwieniem – mówi Janusz Sulima, Rzecznik Prasowy Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Trzeba dodać, że na inwestycji zyskają nie tylko interesanci sądu, ale także całe nasze miasto.

 - Okazały, a przy tym estetyczny i nowoczesny budynek będzie kolejną dobrą wizytówką miasta, co z pewnością podniesie prestiż Grajewa. Nowa siedziba przy ulicy Wojska Polskiego będzie bardzo funkcjonalna i ułatwi załatwianie spraw w sądzie grajewianom i mieszkańcom powiatu oraz regionu – mówi Dariusz Latarowski, Burmistrz Miasta Grajewo.

Nowy budynek zgodnie z wymogami inwestora został zaprojektowany tak, by przede wszystkim służył jego petentom i wszystkim użytkownikom. Stonowana architektura będzie zharmonizowana z sąsiednimi zabudowaniami. Warto podkreślić fakt, że 39,59 % działki Skarbu Państwa, na której stanie nowy sąd, stanowić będą finalnie tereny zielone. To  w sumie 2658 m² zadbanych drzew, krzewów i trawników z elementami małej architektury.   

Budynek będzie częściowo podpiwniczony, z trzema kondygnacjami nadziemnymi, z dachem płaskim. Na zewnątrz zbudowane zostaną przestronne i funkcjonalne parkingi. Wnętrze budynku i jego otoczenie mają być przyjazne osobom niepełnosprawnym, bez barier architektonicznych. Informacje głosowe oraz tabliczki i przyciski z oznaczeniami w języku Braille'a pomogą poruszać się osobom niewidomym i niesłyszącym. W obiekcie znajdą się przestronne halle i szatnie. Nowoczesna wentylacja i klimatyzacja będą sprzyjać komfortowej obsłudze petentów. Podobną funkcję będą miały systemy teleinformatyczne oraz windy i monitoring obiektu.

W 2022 roku nowy obiekt powinien zostać oddany do użytku. Minister Ziobro w Grajewie poinformował, że inwestycja zostanie ukończona w 33 miesiące.

Przypomnijmy - uchwałę o przekazaniu terenu pod budowę sądu podjął Zarząd Powiatu Grajewskiego III Kadencji (2006-2010) w składzie: Przewodniczący zarządu: Jarosław Augustowski, Wiceprzewodniczący zarządu: Alicja Rutkowska, Członkowie: Sławomir Jan Ginel, Dariusz Latarowski i Hanna Kulesza.

 

Speawdzaliscie papiery kierownika budowy żeby nie było jak z komisariatem policji ;)
Napisał: Kondzioo dodano: 2019-11-22 23:42:11

...a po co budowa nowego gmachu sądu????...przecież na ul. Mickiewicza , tam gdzie było dawniej PZu/ZUS , obok wydz, sadu Ksiąg Wieczystych, stoi wolny budynek, nie zagospodarowany!!!..czy nie taniej byłoby wyremontować i zaadaptować na sąd ten właśnie budynek dawnego PZU, ZUS...to straszydło , niezagospodarowane, stoi właśnie naprzeciwko grajewskiego Ratusza...burmistrz i władze miejskie na to patrzą, jak długo??????
Napisał: krzysiek dodano: 2019-11-24 01:53:58

A co Burmistrz ma do budowy Sądu? Co mu też do budynku PZU/ZUS który nie należy do miasta?Jak nie rozumiesz to po co takie komentarze.
Napisał: Bartek dodano: 2019-11-24 19:08:56

Do krzysiek: bardzo dobry pomysł! Zamiast budować nowe - zrobić coś ze starymi budynkami. Dla przykładu w Piszu starostwo też nie wybudowało nowego budynku tylko przerobiło stary. Do Bartek: czyżby burmistrz i starosta nic nie miał do terenów należących do miasta? Chodzi też oto, że to idealna miejscówka. Wszystko w jednym miejscu.
Napisał: airami dodano: 2019-11-25 06:48:00

Do Krzysiek:dobra propozycja aby zagospodarować budynek po PZU a na jego dachu zrobić lotnisko dla śmigłowca i parking.Jak się nie ma pojęcia to nie zabiera się głosu.Brawo dla śp.Jarosława Augustowskiego i byłego jak i obecnego zarządu powiatu.Mamy nowoczesny gmach policji to i nie powstydzimy się sądu.
Napisał: ABC... dodano: 2019-11-25 14:41:37

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.