Obrady Komisji Bezpieczeństwa

aktualizacja: 2019-03-29 14:21:08     nr wiadomości: 38850     przeczytano: 6560     Ilość komentarzy komentarze: 0

We wtorek 26 marca 2019 r. odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku pod przewodnictwem Starosty Grajewskiego Waldemara Remfelda.

Zgodnie z porządkiem posiedzenia omówiono oraz przeanalizowano zagrożenia występujące, bądź mogące wystąpić  na terenie powiatu, w tym zagrożenia cyberprzestępczością  i oszustwa na tzw. wnuczka, urzędnika, policjanta itp. Stwierdza się wzrost przypadków (prób) tego typu oszustw, oraz prób oszustwa cyberprzestępczością.

Oszustwa te polegają na tym, iż do instytucji oraz osób prywatnych przesyłane są różnego rodzaju informacje np. dotyczące niezapłaconej faktury lub innego zobowiązania. Informacje te bardzo często zawierają załącznik, po otwarciu którego uaktywnia się wirus, mogący „zainfekować” nasz komputer lub wykraść nasze dane np. numery, dane bankowe  lub hasła dostępowe. Z informacji uzyskanych od policji wynika, iż na szczęście jest coraz wyższa świadomość społeczeństwa, w tym szczególnie ludzi starszych, lecz oszuści nie rezygnują i wymyślają coraz inne sposoby okradania. Każdy przypadek - próbę podobnego oszustwa należy zgłaszać do Komendy Powiatowej Policji w Grajewie.

Informację nt. zagrożeń pożarowych  przekazał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej  w Grajewie. W I kwartale br.  zanotowano wzrost ilości pożarów. W okresie wiosennym plagą jest wypalanie traw i pozostałości roślinnych. Pożary te stwarzają zagrożenie dla budynków i terenów leśnych. Strażacy prowadzą aktualnie kampanię  profilaktyczną pt. „Stop pożarom traw” i apelują o rozwagę i zaprzestanie tego typu praktyk.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny omówił bieżącą sytuację dotyczącą zwiększonego zachorowania na grypę, stwierdził, że nie można mówić o epidemii, lecz trzeba pamiętać, iż „sezon grypowy” trwa i stanowi zagrożenie szczególnie dla dzieci i ludzi starszych. Innym bardzo poważnym zagrożeniem jest odra - choroba u nas zapomniana, lecz w niektórych państwach (szczególnie bloku wschodniego) przynosząca śmiertelne żniwo. Odra jest bardzo poważną chorobą zakaźną. Najlepszym sposobem ochrony przed wirusem są szczepienia ochronne.

Na zakończenie posiedzenia Starosta p. Waldemar Remfeld podziękował wszystkim obecnym za szereg podejmowanych działań i inicjatyw w zakresie poprawy bezpieczeństwa publicznego. Podkreślił bardzo dobrą współpracę wszystkich służb i instytucji w dbałości o bezpieczeństwo mieszkańców naszego  powiatu. Trzeba mieć również świadomość, że  poziom bezpieczeństwa nie zależy tylko od służb i instytucji publicznych, ale od wszystkich obywateli.

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.