Kolejne ofiary z Covid-19

aktualizacja: 2020-08-20 11:14:56     nr wiadomości: 43107     przeczytano: 32918     Ilość komentarzy komentarze: 53

Służby sanitarne województwa podlaskiego podały najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem. Potwierdzono dwanaście nowych przypadków. Niestety, są też dwie kolejne ofiary śmiertelne.

Zmarli to 46-latek i 92-latka z powiatu grajewskiego. Mężczyzna był hospitalizowany w szpitalu w Grajewie, potem w Białymstoku. Kobieta zmarła w Wąsoszu. Jak podają służby, oboje mieli choroby współistniejące. Osoby z ich kontaktu zostały objęte nadzorem sanitarnym.

W sumie w województwie podlaskim odnotowano łącznie 1177 potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

_________
Powiat grajewski jako jedyny w województwie podlaskim został objęty obostrzeniami, od piątku 14 sierpnia jest oznaczony tzw. żółtą strefą.
 Obecnie zatrzymał się tu wzrost zachorowań na Covid-19. 

Jak wynika z raportów Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego - 15 sierpnia br. wykryto ostatnie przypadki koronawirusa w naszym powiecie. Nie oznacza to jednak zniesienia obostrzeń. Niski poziom zakażeń musi utrzymać się przez co najmniej 7 dni z rzędu.

Służbom udało się ugasić jedno z dużych ognisk choroby w prywatnym zakładzie produkcyjnym. Dzisiaj zostaną pobrane kolejne wymazy od pracowników Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Szczuczynie, jutro od pacjentów. Po otrzymaniu negatywnych wyników, będzie można uznać sytuację za opanowaną.

Decyzję o zdjęciu z powiatu grajewskiego żółtej strefy Ministerstwo Zdrowia podejmie w oparciu o sytuację epidemiczną. W momencie, kiedy współczynnik aktywnej zachorowalności spadnie poniżej 6 osób na 10 tysięcy mieszkańców, dodatkowe obostrzenia znikną.

_________
Inspektor sanitarny w Grajewie J. Nikliński informował 14.08. dwóch źródłach zakażeń. Pierwsze ognisko to oddział zakaźny szpitala w Grajewie (zakażony ordynator oddziału oraz epidemiolog). Oddział został zamknięty do odwołania. Drugim ogniskiem był Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Szczuczynie. Pobrano próbki od personelu i pacjentów (wynik dodatni u 4 osób z personelu).


_________
W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 -metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest też limit - max. 1 osoba na 4 m2. W kinach obowiązuje limit 25% zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje też limit 1 osoba na 4 m2. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 m2. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 os. na 7 m2. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25% widowni.

Podziękowania dla tych ,którzy olewają sprawę nie noszą maseczek ,nie odkażają rąk.Niedługo znów zamkną nas w domach i będą mieli rację,
Napisał: Mama dodano: 2020-08-13 16:45:20

Brawo Grajewiacy (nienoszący maseczek i niemyjący rąk). Lider północnej Polski.
Napisał: Hihi dodano: 2020-08-13 17:01:14

Są przydzialy z Rezerw dla szpitala, maseczki ,rekawice , kombinezony ale nie ma kto ich zawiesc do magazynu,,,,,byłem świadkiem kobieta sama wozi materiały a reszta gapi sie i nie ma komu pomoc.Wstyd ratownicy siedza i patrza sie bezczynnie ,,to dla Was i personelu anie dla kobiety co wozi,Zero pomocy /
Napisał: Paweł dodano: 2020-08-13 17:12:08

Mama idź do normalnego lekarza i zapytaj czym jest ten wirus i jak to się leczy. Witamina C , apap i łóżko zwykła grypa. Pokaż mi chorobę którą nie ma objawów zwykle oszustwo wystarczy spojrzeć na Szwecję gdzie ludzie żyją normalnie.
Napisał: Mat dodano: 2020-08-13 17:14:16

W kwietniu 1osoba byla zarazona i jakie komentarze sie posypaly.ze wirusa przywoza zagraniczniaki.Nie trzeba zagraniczniakow.zeby wirrus sie rozszerzal.Za granica ludzie przestrzegaja dystansu i nie wchodza "jeden na drugiego" w sklepie.Za granica w sklepie klienta bez maski.nie obsluza.Znam duzo osob.ktore przyjechaly z zagranicy i te osoby oraz ich znajomi. do tej pory nie chorowaly na covid.Musimy przestrzegac higieny i dystansu.to moze ten wirus nie bedzie tak galopowal w Grajewie
Napisał: 50+ dodano: 2020-08-13 17:31:43

A co ze szkołami w tej sytuacji? Nadal w domu?
Napisał: Matka dodano: 2020-08-13 17:50:54

Prosimy o intensyfikację kontroli maseczek w miejscach publicznych i karanie osób lekceważących inne obowiązujące przepisy dotyczące koronawirusa. Przez kieszeń do rozumu!!! Od władz miasta oczekujemy zdecydowanych kroków !!. Uczynienie z magistratu twierdzy, czy też podejmowanie działań, które teraz nie są najważniejsze( budowa alejek, przystrajanie parku) odsuńmy na później, Panie Starosto i Burmistrzu potraltujcie poważnie nasze bezpieczeństwo. Oznaczenie powiatu grajewskiego na żółto to efekt braku właściwego podejścia władz miasta i jego mieszkańców - Polska "E".
Napisał: Maria dodano: 2020-08-13 17:55:47

Wstyd na całą Polskę!!!. Rozumiem Śląsk ale takie Grajewo? Popatrzcie na mapę i zacznijmy myśleć. /
Napisał: Nina dodano: 2020-08-13 18:03:05

Imprezy organizowane w czasie pandemi i wszyscy bez maseczek to teraz mają
Napisał: :( dodano: 2020-08-13 18:28:49

Koronawirus nie jest głupi. Zagościł w Grajewie bo trafił na podatny grunt. Doraźnie urządzony Oddział Zakaźny sprzyjał jego rozprzestrzenianiu. Kto wydał zgodę na funkcjonowanie Oddziału w takich warunkach lokalowych? Jak chronione są nasze zakłady pracy? Czy ktoś to monitoruje? Nasze władze spotykają się, dyskutują i co? Żółty powiat.Brakuje rzetelnych informacji o stanie pandemii w Grajewie. Chcemy czuć się bezpiecznie. Oczekuję,że Policja znajdzie czas na kontrole noszenia masek itp w przerwie pomiędzy ściganiem włamywaczy do altanek.
Napisał: Anna dodano: 2020-08-13 18:29:25

(...) na poziom zakażeń koronawirusem, jak wskazał wiceminister, miały wpływ przede wszystkim wesela (dane:Ministerstwo Zdrowia). Wniosek:omijać "impry" i imprezowiczów z daleka.
Napisał: Oko dodano: 2020-08-13 18:35:20

Wcześniej, czy później musiało to nastąpić. Przecież rozrywka, luz, zgromadzenia kościelne, a jeszcze wcześniej przedwyborczy spęd, oraz wiele innych sytuacji musiały zrobić swoje !!! Teraz za późno, aby narzekać, ale może być jezscze gorzej. Winni są i wydający rozporządzenia, i sami ludzie.
Napisał: ostrożna dodano: 2020-08-13 18:46:16

Najpierw smiali sie,ze to przez wybory,ze po wyborach choroba zniknie,potem,ze to propaganda.Uwierza jak zaczna chorowac jeden za drugim
Napisał: Ewa dodano: 2020-08-13 19:24:48

Dodam jeszcze : rozumiem, że na sali weselnej też 1 osoba na 4 mkw, bo skoro tego wymaga się w normalnym lokalu gastronomicznym, to dlaczego nie podczas wesela ? Czyżby wirus rozprzestrzeniał się z mniejszą lub większą mocą w zależności od okoliczności ( zwykłe spotkanie na pizzy, a weselisko) - brak konsekwencji na każdym kroku, więc nie można dziwić się, że wirus robi co chce! Podtrzymuję, że rządzą nami ludzie niewłaściwi!
Napisał: ostrożna dodano: 2020-08-13 20:40:19

Swoją drogą niefrasobliwe zachowania ludzi, czasami wręcz skandaliczne (dopóki nie zchorują sami). Ale także, czy właściwa praca sanepidu? Zastanawiam się nad tym widząc ilość wykonywanych testów w województwie podlaskiem w porównaniu z innymi województwami - także daje dużo do myślenia. Może się w końcu co poniektórzy obudzą.
Napisał: ***** dodano: 2020-08-13 21:19:27

Akurat przykład Szwecji nie jest dobry, nie bez powodu jest wpisana przez wiele państw na listę państw do ktorych nie rekomenduje sie podróży. Tam jest wiele obcokrajowców, ktorzy są nielegalnie, dzieki temu też nie są ich stany zdrowia weryfikowane co nie znaczy ze nie sa chorzy. Nie nosicie maseczek, w pracy nie macie prawidłowo zapewnionego bezpieczeństwa, wierzycie w jakieś mało miejskie przemyślenia i tego są efekty. Ludzie ktorzy porozjeżdżali sie po Warszawach czy unnych miastach, na urlop zdecydowali sie przyjechać do stron rodzinnych co dało skutek. Wstydzicie się mieć swoje zdanie, boicie sie opinii innych przez co rezygnujecie z ochorny własnego zdrowia. Nie trzeba isc na wesele, swoat sie nie zawali. Mozna niw robić hucznej imprezy, a nadal ślub bedzie wazny bez narażania siebie i innych na relane zakazenia. Nikt za was nie podejmie decyzji a kazdy ma prawo decydowac o swoim zdrowiu bez wzglwdu na to co będą o was gadac w pracy, w bloku czy na ulicy. W tek sytuacji nie ma mądrzejszych. Nikt nie wie co jest lepsze.
Napisał: Grajewiannka dodano: 2020-08-13 22:05:28

Wesela są _chlopcem do bicia". Najłatwiej w nie uderzać, bo to prywatna sprawa. Trochę trudniej przyznać panu ministrowi, że wiele zakażeń związanych jest ze środowiskiem szpitalnym. Trochę trudno pojąć, jak chroniony jest personel, że zaraza się od pacjentów. A przeciętny człowiek obawia się pójść na pobranie krwi lub wizytę do specjalisty, żeby czegoś nie złapać. Druga sprawa to plenerowe imprezy miejskie. W parku z czołgami przez 2 czy 3 dni z kolei trwała dobra zabawa do zmroku. Były tłumy bez maseczek, bez dystansu. Mieszkam po sąsiedzku, widok był przerażający. Wszyscy ludzie są inteligentni, ale niektórzy jak widac- bezobjawowo.
Napisał: Eko dodano: 2020-08-13 22:05:31

w następnym tygodniu będzie już czerwony , to jest proces rozwojowy i głupota , cóż elelktorat partii rządzącej, biorą przykład z rzadzoących , którzy minimalizują zagrozenie począwszy od prezydenta, wiece robią swoje .
Napisał: Mieszkaniec dodano: 2020-08-14 00:03:45

Najbardziej to mnie śmieszy to ciągłe czepianie się maseczek. Ciekawe, kiedy się szybciej zarazisz czymkolwiek, nie nosząc jej, czy nosząc ją, byle jak, kilka, albo kilkanaście godzin dziennie i ciągle poprawiając z brody na usta tymi samymi rękoma, co wszystko dotykajcie gdziekolwiek byście nie byli. Także grunt to to, co mówią, a myślenie to już za dużo.
Napisał: Piotr dodano: 2020-08-14 00:21:26

JUŻ NIEDŁUGO NASZ REGION SIĘ ZACZERWIENI. Kto pozwala na imprezy w parkach bez zachowania środków ostrożności. /
Napisał: marek dodano: 2020-08-14 01:29:01

A Warszawa taka wielka i nie ma problemu? Dziwne
Napisał: Leśne Licho dodano: 2020-08-14 02:34:30

Dalej chodzcie bez maseczek.
Napisał: Daniel z Grajewa dodano: 2020-08-14 05:59:50

Myjcie ręce, noście maski. Bo powiedzą, że ludzie z Grajewa to brudasy..
Napisał: Bolo dodano: 2020-08-14 08:24:14

Inteligencja bezobjawowa = tradycja. Są skutki - smutne.
Napisał: Nie-baran dodano: 2020-08-14 08:40:58

Takie wzajemne oskarżenia nie pomogą w walce z wirusem.W artykule jest wyraźnie napisane, że źródłem zakazen w powiecie grajewskim są szpital i zakład opiekuńczy.Wszystkje przypadki w okolicy były kierowane tam.Wirus jest bardzo zaraźliwy.
Napisał: Aga dodano: 2020-08-14 10:08:43

Ostrożność nie zaszkodzi w każdej sytuacji.
Napisał: Caput dodano: 2020-08-14 12:07:29

Nie dziwi mnie to wcale. Jak patrzę jak w Warszawie, Poznaiu i Gdańsku ludzie chodza do supermarketów - w maseczkach. A jak widzę jak bez maseczek po biedronkach pałętają się Szczuczyniaki i Grajewiaki to mnie krew zalewa.
Napisał: olo dodano: 2020-08-14 13:50:58

Właśnie Szwecja jest dobrym przykładem, kraj który nie zatrzymał gpspodarki, nie zamyka bezprawnie ludzi w domach nie zmusza się nikogo do chodzenia w masce, nie tworzy sztucznej pomocy gospodarczej za którą my płacimy, żadne aplikacje nie gromadzą danych o kontaktach . Dla nich wolność jest cenniejsza od lotów do innych krajów.
Napisał: Mad dodano: 2020-08-14 17:21:58

Czepiamy się wciąż sklepów, ale jak ludzie zachowują się min. w kościołach ? Stoją jedni przy drugich bez maseczek i bez zachowania dystansu, przy czym mówią, śpiewają, a więc wydychają wirusy z powietrzem. W kościele, czy na weselu lub innej imprezie jest znacznie większe skupisko ludzi w tym samym czasie niż w jakimkolwiek markecie, a w małym sklepie tym bardziej nie ma żadnego ! Twierdzę więc, że prawdopodobieństwo zarażenia się w jakimkolwiek sklepie jest bardzo minimalne, natomiast w wyżej wymienionych sytuacjach - tak! Poza tym przekazujemy wirusa poprzez zwykłe kontakty towarzyskie i rodzinne. Zachowujemy się jak gdyby nigdy nic, a jednak szkodzimy sobie i innym. Dotyczy to nas wszystkich bez wyjątku! Wielu nie umie sobie odmówić wyjazdu wakacyjnego, spotkań z ludźmi z innych zakątków świata i kraju. Wirus będzie z nami jeszcze bardzo długo, a może zawsze.
Napisał: ostrożna dodano: 2020-08-14 20:01:56

do Mad, bardzo uproszczone rozumowanie, faktem jest ze nie zamknęli gospodarki i nie ograniczyli swobód obywatelskich ale także nie zapewnili i nie zapewnią opieki medycznej wszystkim tego potrzebującym, scedowali obowiązek zachowania bezpieczeństwa mieszkańcom za których decyzje nie weźmie państwo odpowiedzialności, zachorujesz na walsne ryzyko. Za dużo maja emigrantow ekonomicznych, ludzi na nielegalu, którzy nie beda szukac pomocy u lekrzy czy w szpitalach bo takich ludzi zwyczajnie nie stac, także czy podjecie scedowania obowiązku na obywateli państwa jest dobre ? no chyba nie. Szwecja to kraj emerytow bez obcokrajowców byłoby prawie wyludniajace sie. Także oni zwywczajnie nie cha płacic za leczenie obckrajowcow czy za podtrzynywanie ich biznesow dlatego pozwalaja na to co jest z myslą na selekcje naturalna
Napisał: grajewiannka dodano: 2020-08-15 13:11:35

Widzicie jak jesteście zmanipulowani? Skaczecie jeden na drugiego i o to chodzi naszym "umiłowanym" przywódcom. Skłóconym społeczeństwem łatwo sterować, dlatego nie komentujmy takich artykułów i włączmy myślenie.
Napisał: filozof grecki dodano: 2020-08-15 20:28:02

A co z sprawami w Sądzie w Grajewie odbywają się czy jak ? Ktoś coś wie
Napisał: Justyna dodano: 2020-08-16 09:45:21

Społeczeństwo to się świetnie bawi na imprezach, piknikach i leczy kompleksy.
Napisał: Warum dodano: 2020-08-16 17:57:09

Super. Nie myjmy się kochani to będziemy mieli wolne od wszystkiego :)
Napisał: Stefan dodano: 2020-08-16 18:23:08

A po co te wesela ślub wziąć i to wszystko a nie narazac ludzi glupota
Napisał: Aga dodano: 2020-08-17 08:59:06

Módlmy się do Matki Boskiej Przenajświętszej a wszystko będzie dobrze!!! Modlitwa czyni cuda!!!! Kto wierzy w cud modlitwy wie że mam rację!!!
Napisał: wierząca dodano: 2020-08-19 13:04:07

W końcu w czymś jesteśmy dobrzy :)
Napisał: x dodano: 2020-08-19 18:26:36

Do ''wierząca": ciężko to skomentować, aby Pani nie urazić. Proszę jednak, aby w przypadku jakiejkolwiek choroby poszła Pani do księdza, a nie do przychodni lekarskiej lub szpitala. Nawet jeśli ma Pani związek z medycyną ( tego nie wiem), to we wszystkich problemach zdrowotnych sama sobie Pani nie pomoże.
Napisał: "niepraktykująca" dodano: 2020-08-19 20:04:52

Do niepraktykujacej źle mnie Pani zrozumiała, nie twierdzę że można pomóc sobie samemu bez lekarza . Napisałam aby się modlić oto aby Covid19 ustąpił i przestał się rozprzestrzeniać, aby Bóg i Matka Przenajświętsza dali ludziom siłę w walce z chorobą i żeby ta cała zaraza się skończyła! Jeszcze nikomu modlitwa nie zaszkodziła, a wręcz przeciwnie.
Napisał: Wierząca dodano: 2020-08-19 21:51:20

A panów policjantów z bloczkiem mandatowym zapraszamy w niedzielę do kościoła , sukces gwarantowany
Napisał: iwa dodano: 2020-08-20 17:25:58

Oj Wierząca - ręce opadają. Chyba te modły jednak nie są skuteczne, skoro księża też idą do lekarza , nie opierają się na paciorkach. Przyszłość to nauka a religia to prywatna sprawa każdego.
Napisał: abc dodano: 2020-08-20 19:04:59

Kobieta 92 lata zmarła ze starości. Ciekawe dlaczego nikt nie napisze że byli chorzy na serce, ewentualnie że mieli nowotwór tylko koronawirus i choroby współistniejące, tak samo jak mówią że można go przejść bez objawowo tylko ciekawe która grupa jest bezobjawowa( angina lub inne choroby są przechodzone bez objawowo?) Ktoś to wszystko wymyślił żeby upadła gospodarka na całym świecie a wszyscy głupi ludzie w to wierzą. Wystarczy o tym poczytać to jeśli ktoś jest mądry to zrozumie że maseczka i rękawiczki nic nie pomogą bo każdy wszystkiego dotyka a potem dotyka ust, nosa oczu . CZASAMI SIĘ ZASTANÓWCIE O CZYM PISZECIE BO TEN CAŁY WIRUS TO JEDNA WIELKA BUJDA, ŻADNEGO KORONAWIRUSA NIE MA TYLKO RZĄD WAM TEGO WSZYSTKIEGO NAGADAŁ A WY WIERZYCIE
Napisał: XxXxX66 dodano: 2020-08-20 19:16:58

Módlmy się! A wszystko będzie dobrze!!! Tak jak powiedziała pani wierząca Dużo zdrówka dla wszystkich !!!
Napisał: Iza dodano: 2020-08-20 19:50:47

W Wąsoszu za chwilę wszyscy będą chorzy. Rodzina zmarłej kobiety nie przestrzegała zasad kwarantanny.
Napisał: zyx dodano: 2020-08-21 09:32:18

Ta 92 lata jak ktoś tu sądzi że zmarła ze starości może i owszem ale ile ona miała siły i zdrowe ciało a zwłaszcza umysł to nie jeden młody tego nie ma. Więc wybaczcie ,ale te cholerstwo jest zwłaszcza ,że mam całą rodzinę chorą. Więc wszystkim życzę dużo zdrowia i aby nikt takiego cierpienia nie doświadczał.
Napisał: Rodzina dodano: 2020-08-21 13:06:37

do XxXxXxX66 mylisz się. Ten wirus jest - to żadna głupota! Módl się żeby nie dotknął nikogo z Twojej rodziny, zwłaszcza jeżeli ktoś przy okazji na cos innego choruje... Módlmy się i uważajmy na siebie i bliskich.
Napisał: Basia dodano: 2020-08-21 14:00:53

Kobieta ta 92 letnia była zdrową silną sprawnie i umysłowo osobą nie jeden młody nie jest tak sprawny jak była ona. Życzę więc każdemu tego wieku i tyle zdrowia i w końcu przejrzenia na oczy.SPOCZYWAJ W POKOJU.
Napisał: Znajomi dodano: 2020-08-21 16:49:02

Xxxxx...- nie wiesz co to znaczy, że ktoś przechodzi covid bezobjawowo? To znaczy, że czlowiek nie ma żadnych objawów choroby, a po pobraniu wymazów okazuje sie, że jest zakażony. Wymaz jest pobierany, bo np. mieszka z osobą, która zachorowała lub miał bliski kontakt z osobą zakażoną.... Co do reszty komentarza, nie wypowiem się....
Napisał: Ela dodano: 2020-08-21 21:45:07

Mieszkam daleko w wielkim mieście, ale tu u nas nosimy maseczki.w sklepach. ,w aptekach też ,na poczcie.bankach.wszedzie odstępy zachowane.w autobusach,też nie rozumiem Waszego miasta .że tam lekceważy się ,byliście na mapie .Cały kraj to widział.Czy szkoda Wam wody do mycia.plynow ,maseczek bo to kosztuje.ale zdrowie najważniejsze.czyje i swoje.Duzo ludzi przyjeżdża że wsi.tam czas goni pracę więc to jest udręka bo to jest naprawdę już uciążliwe.srodek lata ,a tu w maseczce ona już zaraz mokra od potu.kto ja na wsi pierze albo kupuje ,Mimo wszystko.pamietajcie o swoim lekarzu.,który jest w Warszawie.bardzo chory.zniszczone ma płuca.
Napisał: ab dodano: 2020-08-21 21:47:02

Jeśli ktoś nie wie jak się odbywa kwarantanna to niech sobie poczyta , osoby tam mogły przebywać na swojej posesji właśnie w Wąsoszu tyle,że nie wychodzić o tak trzeba umieć czytać to co pisze na różnych stronach. A miejmy nadzieje że w przyszłości rolę się nie odwrócą bo zamiast pomóc zapytać się czy coś nie potrzeba to najlepiej negować i donosy zgłaszać o to jest nasza miejscowość tak zwana Wąsosz i pomocni ludzie zwłaszcza ci co najwięcej gadać tylko potrafią tyle co mam do napisania na temat ich sytuacji.
Napisał: Znajomi bliscy dodano: 2020-08-22 10:47:41

Wąsosz wstydźcie się ludzie w blokach sobie w tym czasie pomagają robiąc zakupy czy wynosząc śmieci i robią to z troski i pomocy dla drugiego człowieka. Masakra jak można znieczulica i tyle.
Napisał: Grajewianin dodano: 2020-08-22 10:55:07

Wąsosz piękna miejscowość, ale ludzie tam tylko plotkami się od wieków zajmują co jak komu dogryźć , kto tu pisze o pomocy chleba by nie podrzucili jak by ktoś potrzebował.
Napisał: Wioska dodano: 2020-08-22 11:00:05

Ten pan co się wypowiada o naszej kwarantannie to tak może nie obyty jak się ją obchodzi , a po drugie może by się zapytał czy nic nie potrzebujemy a nie się tu rozpisuje. Nie macie serca dla nas. Wąsosz.
Napisał: Rodzina chora dodano: 2020-08-22 11:05:18

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.