Oszustwa "na ZUS"

aktualizacja: 2019-10-21 10:00:06     nr wiadomości: 40511     przeczytano: 3160     Ilość komentarzy komentarze: 0

Zakład Ubezpieczeń Społecznych alarmuje wszystkich swoich klientów, by zachowali szczególną ostrożność podczas otwierania maili i odpowiadając na nie - pojawiają się próby oszustw. Podejrzana korespondencja może wydawać się, iż jest wysłana przez ZUS, jednak adres nadawcy może być fałszywy i dlatego należy zwrócić na nią szczególną uwagę.

- Znajdujące się w stopce korespondencji logotypy ZUS i Platformy Usług Elektronicznych sugerują, że korespondencja została wysłana przez sam Zakład.  Nie powinniśmy mieć żadnych złudzeń, że korespondencja elektroniczna nie pochodzi z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, kiedy przyjrzymy się dokładnie adresowi nadawcy. Obecnie oszuści posługują się dwoma adresami:  składki@ubezpieczenia.pl i zus.@zua.pl. Jak widać żaden z nich nie ma stosowanego przez Zakład rozwinięcia „zus.pl”. Zakład nie stosuje też w mailach rozwinięcia „gov.pl”, które to występowało przy wcześniejszych oszustwach – wyjaśnia Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

ZUS przypomina, że kontakt elektroniczny ze strony Zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych i wyraził zgodę na taki kontakt. Ostrzegamy wszystkich, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z ZUS – u, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. Wiadomość tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci. W sytuacji, kiedy mamy  wątpliwości co do nadawcy otrzymanego maila, należy skontaktować się z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod nr 22 560 16 00.

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.