Sobota, Lipiec 24, 2021

Wiadomości

  • 11 komentarzy
  • 5953 wyświetleń

Pfleiderer- wzrost przychodów

Pfleiderer- wzrost przychodów

Pfleiderer Group S.A.: wzrost przychodów i EBITDA w I półroczu 2018

  • Przychody Pfleiderera w I półroczu zwiększyły się o 5,4% do 533,2 miliona euro, napędzane podwyżkami cen i sprzedażą produktów z wartością dodaną

  • EBITDA w pierwszym półroczu wzrosła o 5% r/r do 69,4 miliona euro

  • Wyniki finansowe pod wpływem drożejących surowców i różnic kursowych

  • Pfleiderer realizuje strategię rozwoju nakierowaną na wzrost efektywności i rentowności

 

W drugim kwartale br. przychody Grupy Pfleiderer zwiększyły się o 4,3% do 264,4 miliona euro z 253,6 miliona euro w analogicznym okresie 2017 r. Główny udział w przychodach Grupy miał rynek DACH (46%), Polska (24%) oraz inne rynki zachodnioeuropejskie (22%). Co istotne, sprzedaż wysokomarżowych produktów z wartością dodaną odpowiadała łącznie za 64% przychodów Pfleiderera. Ponadto zauważalny był również silny popyt na płyty z oferty podstawowej, jak na przykład płyty wiórowe surowe (RCB).

 

W pierwszym półroczu tego roku przychody Grupy Pfleiderer ze sprzedaży wzrosły o 5,4% do 533,2 miliona euro z 506 miliona euro rok wcześniej. Zysk netto w tym okresie wyniósł 5,8 miliona euro wobec 18,6 miliona euro w pierwszej połowie 2017 r., na co również silny wpływ miały niekorzystne różnice kursowe. Natomiast wynik EBITDA w pierwszym półroczu 2018 zwiększył się do 69,4 miliona euro z 66,1 miliona euro, co stanowi wzrost o 5% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.

"Pierwsze półrocze było wymagające dla naszej branży. Nadal mamy do czynienia z mocnym wzrostem cen surowców, na nasze wyniki wpłynęły też zdarzenia jednorazowe. Mimo to wygenerowaliśmy większe przychody, a oczyszczona EBITDA w drugim kwartale była wyższa o ponad 12% niż przed rokiem. Będziemy ograniczać drożejące surowce poprzez inteligentną politykę cenową i rozwój asortymentu produktów. Widzimy duży potencjał w produktach z wartością dodaną, dlatego zainwestowaliśmy m.in. w nową linię lakierniczą w Leutkirch. Dalsze działania optymalizacyjne i wzrost mocy produkcyjnych będą wspierać nasze wyniki, jesteśmy optymistycznie nastawieni do kolejnych kwartałów.”–  mówi  Tom  K.  Schäbinger, Prezes Zarządu Pfleiderer Group S.A.

Na ścieżce wzrostu

Pfleiderer realizuje ogłoszoną rok temu strategię rozwoju zmierzającą do poprawy rentowności i konkurencyjności Grupy w Polsce i Europie. Działania optymalizacyjne mają sprawić, że na koniec 2021 r. Pfleiderer wypracuje ok. 1,2 miliarda euro przychodów i marżę EBITDA na poziomie co najmniej 16%. Filarem strategii są inwestycje w nowe technologie i rozbudowę mocy produkcyjnych w segmencie produktów z wartością dodaną, które mają wspierać wyniki Grupy w kolejnych latach.

Nakłady inwestycyjne w 2018 r. mogą wynieść łącznie ok. 75 milionów euro, a w pierwszym półroczu sięgnęły 27,3 miliona euro. Pfleiderer uruchomił w tym okresie nową linię lakierniczą w Leutkirch w ramach inwestycji o wartości 13,9 miliona euro. W efekcie, Pfleiderer zwiększył zdolności produkcyjne wysokomarżowych wyrobów. Ponadto Pfleiderer zainwestował w rozwój instalacji do recyklingu drewna w Neumarkt, co przyczyni się  do  zwiększenia wydajności produkcji.

Presja surowcowa

Od kilkunastu miesięcy produkcja materiałów drewnopochodnych jest pod wpływem silnego wzrostu cen surowców, a zwłaszcza chemikaliów i energii elektrycznej. Pfleiderer przeciwdziała presji kosztowej stawiając na rozwój oferty wysokomarżowych produktów z wartością dodaną i kontrakty o wyższej rentowności m.in. w segmencie statków i wind. Oprócz rozszerzenia asortymentu o produkty z wyższą marżą, Grupa dostosowuje politykę cenową do trendów w surowcach, jednak pełne efekty tych działań mogą przesunąć się na kolejne kwartały.

Atrakcyjna dywidenda

Ważnym elementem strategii jest również kreowanie wartości dla akcjonariuszy. W czerwcu br. podczas walnego zgromadzenia akcjonariusze Pfleiderer Group S.A. zdecydowali o wypłacie 71,2 miliona zł dywidendy (1,20 zł na  akcję) z zysku netto za 2017 rok, co stanowi wzrost o 9,1% r/r. Stopa dywidendy wyniosła 3,2% (przy kursie oscylującym wokół 37 zł za akcję). Intencją Spółki jest kontynuowanie atrakcyjnej polityki dywidendowej.

Skup akcji

Podczas czerwcowego WZA akcjonariusze Pfleiderer Group S.A. uchwalili również program skupu akcji własnych. W sierpniu Spółka nabyła 7.543.268 akcji własnych (11,66% kapitału zakładowego Spółki) po 40 zł za sztukę, tym samym oferując ok. 7% premii w stosunku do ceny rynkowej. Popyt na walory Spółki znacznie przewyższył liczbę akcji dostępnych w ofercie, a stopa redukcji wyniosła 40,68%. Skup akcji o łącznej wartości ok. 300 milionów zł został sfinansowany poprzez podwyższenie kwoty kredytu zabezpieczonego.  - informuje Bartek Godlewski Pfleiderer Group S.A.

 

Komentarze (11)

Jakie przychody i jaki wzrost zadnych zmian nie zauwazylem dalej sie pracuje za najnizsza krajowa i sklad pomniejszyli

Skąd wy macie te dane, do prima a prilis jeszcze daleko.

na.ludziach.oszczedzajo.

Niemiec śmiał się jak kupował

Hahah płacą ludziom ochłapy wszyscy się zwalniają a mistrzowie i brygadziści dupy rozwala i oglądają filmy i biorą kupę kasy a robol napierdziela dostaje ochłapy że ledwo miesiąc przeżyje zal tej ku...polski

Miliony na górze a dla pracowników marne złotówki za pracę w "śmierdzących i trujących " warunkach. Ludzie odchodzą i dobrze robią szkoda zdrowia za parę groszy. Niech góra przyjdzie i pracuje.

Śmiech na sali z tymi płytami....

To super ludziom tez
dadzą jakoś kasę

Lakiernia i tak jest de best naj mniejsze premie minimalna obsada żądania od pracownika ogromne podwyżki 50zł rocznie to dopiero syf !

Brawo Kamil S nikt nie ma tyle odwagi by podpisać się za kogoś :)

Trzeba się było uczyć Kamilu S :)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.