piątek, 26 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 13165 wyświetleń

Szkolna winda już działa

12 grudnia br. uroczyście oddano do użytku zewnętrzną klatkę schodową z windą przy Zespole Szkół Specjalnych w Grajewie.

W tym dniu odbyło się powiatowe spotkanie opłatkowe. Gospodarze - społeczność ZSS - mogli więc zaprezentować zebranym nowopowstały obiekt, który rozwiązał wiele problemów podopiecznym i kadrze placówki. Starania o zdobycie środków trwały kilka lat.

Po słowie wstępu wygłoszonym przez dyr. Jarosława Konopkę, przybyły na uroczystość J.E. Ks. Bp. Tadeusz Bronakowski poświęcił budowlę i modlił się w intencji dzieci, nauczycieli oraz prawidłowego działania przez długie lata urządzenia. Prawidłowego przeprowadzenia i przejścia przez wszystkie etapy inwestycji gratulował starosta powiatu grajewskiego Jarosław Augustowski.



Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II mieści się w zabytkowym, przedwojennym budynku. Od ponad 50 lat szkoła zajmuje się edukacją i wychowaniem dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, a od kilkunastu lat do placówki przyjmowanych jest coraz więcej uczniów z zaburzeniami sprzężonymi, w tym o różnym zakresie i stopniu niepełnosprawności ruchowej. Warunki przebywania tych uczniów w szkole, mieszczącej się w dwupiętrowym budynku o wąskich drewnianych schodach, były bardzo trudne. Sytuacja ta pociągnęła za sobą konieczność podjęcia działań zmierzających do przebudowy obiektu w taki sposób, by dostosować go do potrzeb dzieci z poważnymi trudnościami w zakresie lokomocji, w tym poruszających się na wózkach. Drugim ważnym celem podjętych działań była poprawa warunków ochrony przeciwpożarowej poprzez zapewnienie bezpiecznych dróg ewakuacji.

Przez wiele lat poszukiwano sposobów rozwiązania powyższych problemów zaś rok 2010 był tym, którym  rozpoczęto starania o uzyskanie funduszy na rozbudowę z przebudową budynku Zespołu Szkół Specjalnych polegającą na budowie zewnętrznej klatki schodowej z windą.

Autorem projektu architektonicznego jest mgr inż. Piotr Kuczyński z zespołem, projekt konstrukcyjny opracował mgr inż. Krzysztof Stryczek, projekt instalacji sanitarnej – mgr inż. Stefan Grzegorczyk, a projekt instalacji elektrycznych – mgr inż. Robert Łapiński.

Pierwszy etap realizacji inwestycji obejmował opracowanie stosownych wniosków i obszernej dokumentacji oraz uzyskanie pozwolenia na przebudowę obiektu wpisanego do rejestru zabytków. Należało również dokonać koniecznych uzgodnień ze służbami telekomunikacyjnymi i energetycznymi.

Z początkiem lipca 2013 r. rozpoczęto budowę zewnętrznej klatki schodowej z windą. Przetarg dotyczący budowy wygrała firma Usługi Ogólnobudowlane Eugeniusz Chrostowski,  robotami budowlanymi kierował p. Kazimierz Mikołajewski, natomiast nadzór inwestorski sprawował p. Krzysztof Jabłoński..

Zakres prac obejmował:
- roboty budowlane – prace ziemne, rozbiórkowe, budowę fundamentów i murowanego szybu windy, montaż aluminiowej fasady i drzwi oraz wykonanie posadzek, tynków, schodów i podwieszanych sufitów;
- prace elektryczne – wykonanie zasilania windy, oświetlenia klatki schodowej i  instalacji oddymiania obiektu;
- dostawę i montaż windy dostosowanej do przewozu osób niepełnosprawnych;
- prace związane z przebudową infrastruktury telekomunikacyjnej oraz linii energetycznej.

Podczas realizacji inwestycji wykonano również odwodnienie terenu wokół budynku oraz nowe ciągi komunikacyjne. Prace związane z rozbudową  i odnowieniem całej elewacji budynku zakończyły się w listopadzie 2013 r. Całkowity koszt budowy wyniósł 481 314zł, z czego 200 tys. pozyskano ze środków PFRON przekazanych za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, a 281 314 zł pokryło Starostwo Powiatowe w Grajewie.


Zespół Szkół Specjalnych - jak mówił dyrektor szkoły - dziękuje wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji inwestycji, m.in.: p. Staroście i Radzie Powiatu, p. Marszałkowi, Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków, projektantom i rzetelnym wykonawcom wszystkich robót.


foto, wideo e-Grajewo.pl



zobacz:
Powiatowa Wigilia w ZSS





Komentarze (9)

Rozumiem, że winda niepoświęcona przez księdza mogłaby nie działać...

patrzę na to szkaradztwo (windę) i myślę sobie jak można było oszpecić taki ładny, zabytkowy budynek. zero gustu

No ja nie wiem, czy daloby rade cos tu zrobic gdyby nie jego ekscelencja. Osz masakra zeby biskup przyjezdzal i swiecil klatke schodowa. Niedlugo bedzie oddawal budynki do uzytku...

wymieniłem drzwi wejściowe... może by zacne wypadało zaprosić

Nie jeden z nas oddał by każde pieniądze by nie kożystać z tej windy.

a jak wg Twojego projektu "iv" miałaby wyglądać ta winda?
łuki, kolumny, architektura z jakiej epoki?
kurde co to wersal jakiś jest?
ludzie normalna prosta winda, ktróa ma spełniać zadanie, każde wydziwactwo kosztuje, a tu i tak osiemnaście uzgodnień trzeba było pewnie, nie znasz się a gadasz;
ty w domu to pewnie uszczelkę jedną masz wymienić to parę lat zanim żonka się doczeka, albo mebel podkleić...a tu innym docinasz; zgrać tyle tematów w naszej rzeczywistości to naprawdę trzeba przejść tortury; jak nie telekomunikacja to energrtyka, a za swoje nie buduje; rozliczyć w czasie pieniądze tam dla niepełnosprawnych, tu z województwa, z unii,jeszcze żeby zdążyć z terminami i nie cofnęli, a tu ci taka telekomunikacja czeka z papierem jednym, bo oni maja czas! i wszyscy stoją bo nie ma uzgodnienia, a miesiące lecą; a weź jakbyś miał dzieciaka na wózku i wnosił go codziennie na piętro własnymi rękami?
no to tyle miałem, trzeba czasem się zastanowić, żeby coś dorzucić mądrego do dyskusji;

teraz ten budynek jest przyjemniejszy, to wcześniej odstraszał

zgadzam się fajnie wygląda i przyzwyczaimy się, tak tylko mówia, bo ludzie generalnie boją się nowego

przesiądźcie sie na wózek zobaczycie jak to jest poruszać sie w mieście nieprzystosowanym dla niepełnosprawnych. jeszcze wiele brakuje aby wszedzie były takie udogodnienia.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.