Tapety tekstylne: klasyczna elegancja w nowoczesnym wnętrzu

aktualizacja: 2019-08-22 15:25:29     nr wiadomości: 39988     przeczytano: 2954     Ilość komentarzy komentarze: 0

Tekstylne pokrycia ścian wywodzą się co najmniej ze starożytnego Rzymu. W Imperium Rzymskim był to przywilej ludzi z wyższej klasy średniej oraz urzędników państwowych, dziś tapety tekstylne są bardziej dostępne, choć też nie każdy będzie mógł sobie na nie pozwolić.

Tapety tekstylne: co się zmieniło?

Klasyczne pokrycia tkaninowe były to po prostu płachty atrakcyjnie barwionych materiałów, które rozpinało się na ścianach. Trzeba je więc było zawsze docinać na wymiar i produkować na indywidualne zamówienie. Dzisiejsze tapety tekstylne, jakie można kupić między innymi na https://tapeciarz.pl/pol_m_Tapety-scienne_Rodzaje_Tapety-tekstylne-218.html, to rozwinięcie tej idei, ale już w nieco zmienionej postaci. Większość tapet tekstylnych to fizelina i warstwa wykańczająca z różnych materiałów. Dzięki odpowiednim technologiom producenci mogą takiej tapecie nadać dowolny wygląd, a forma standardowej rolki zdecydowanie ułatwia praktyczne stosowanie.

Jak używać tapet tekstylnych w nowoczesnym wnętrzu?

W nowoczesnych wnętrzach tapety tekstylne wykorzystuje się najczęściej jako dodatek dekoracyjny. Wynika to po części również z ceny najlepszych materiałów tego typu. Wykańcza się nimi jedną ścianę albo nawet tylko jej fragment, resztę pozostawiając jednobarwną. Taka koncepcja pozwala zdecydowanie uatrakcyjnić wnętrze, a jednocześnie nie jest przytłaczająca estetycznie. Oczywiście w niektórych projektach nadal proponuje się wykończenie tapetami tekstylnymi całego pomieszczenia, ale to rozwiązanie sprawdzi się w mniejszym pokoju albo przedpokoju, wymaga też wykorzystania tapety stonowanej, bez gęstych i kontrastowych wzorów, które sprawiłyby, że aranżacja stałaby się zbyt ciężka i trudna w odbiorze.

O funkcjonalności tapety tekstylnych

Wielu inwestorów nawet nie bierze pod uwagę wykorzystania tapet tekstylnych, zakładając, że są one zbyt delikatne i mało funkcjonalne. Owszem, najtańsze tapety tekstylne raczej nie sprawdzą się tam, gdzie ryzyko ich zabrudzenia jest bardzo duże, natomiast im wyższa jakość (niestety razem z nią rośnie też cena), tym więcej producenci mają do zaoferowania. W luksusowych tapetach tekstylnych nie jest niczym niezwykłym zwiększona odporność na promieniowanie UV, dzięki czemu tapety nie blakną. Zdecydowana większość z nich to tapety zmywalne – nadal nie będzie to najbardziej praktyczne wykończenie ogólnodostępnego holu, ale można mieć pewność, że tapetę zabrudzoną „normalnymi” zanieczyszczeniami domowymi można zmyć delikatnym detergentem bez ryzyka jej uszkodzenia.

W praktyce tapety tekstylne zmywalne mogą być bez obaw stosowane nawet w kuchniach i w pokojach dziecięcych, czyli w miejscach, które słusznie kojarzą się z pewnymi trudnościami w utrzymaniu idealnej czystości. Jeśli tylko, co nie jest rzadkością, produkt jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, to tapeta w wielu przypadkach sprawdzi się lepiej niż nawet wysokiej klasy farby do wnętrz.
 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.