wtorek, 26 października 2021

Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 2496 wyświetleń

Czyste Powietrze: zakup kotła na węgiel tylko do końca roku

Czyste Powietrze: zakup kotła na węgiel tylko do końca roku

Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie już można składać wniosków o dotacje na kotły węglowe - zakłada nowa wersja programu "Czyste Powietrze”.


- Zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu "Czyste Powietrze" będzie możliwy tylko do końca bieżącego roku. Oznacza to, że koszt będzie kwalifikowany pod warunkiem złożenia wniosku o dofinansowanie obejmującego swoim zakresem zakup i montaż kotła na węgiel do 31 grudnia 2021 r. (konieczne jest wystawienie faktury lub równoważnego dokumentu księgowego z datą do 31 grudnia 2021 r.) - wyjaśnia nam Anna Bagniuk z Zespołu Funduszy Krajowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.


Nowelizacja Programu wprowadziła także zwiększenie progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania (dotacje do 37 tys. zł).

- W przypadku gospodarstw wieloosobowych ten próg wynosi do 1564 zł przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę, a dla gospodarstw jednoosobowych do 2189 zł - podaje Anna Bagniuk.

Program "Czyste Powietrze" w zmienionej wersji uwzględnia ścieżkę bankową, czyli nabór wniosków o dofinansowanie w bankach na dotacje przeznaczone na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. Wiele osób, dla których wcześniej było to niemożliwe, może skorzystać z dofinansowania na zakup nowego źródła ciepła oraz termomodernizację domów jednorodzinnych. Wniosek o dotację w ramach programu można złożyć bezpośrednio w banku.

- Pierwszymi bankami, które rozpoczęły nabór wniosków o dotacje na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego w programie Czyste Powietrze są Alior Bank oraz Bank Ochrony. Pożyczki wynoszą do 100 000 zł - dodaje nasza rozmówczyni.


Część warunków dofinansowania dla ścieżki bankowej została zmieniona w stosunku do zwykłej ścieżki, realizowanej za pośrednictwem WFOŚiGW. 

- Do najważniejszych zmian należy możliwość realizacji przedsięwzięcia w przypadku wniosku składanego w banku od daty złożenia wniosku (w przypadku WFOŚiGW - do sześciu miesięcy przed złożeniem w wniosku); okres realizacji inwestycji w przypadku wniosku składanego w banku może wynieść do 18 m-cy od dnia złożenia wniosku (w przypadku WFOŚiGW - 30 m-cy od dnia złożenia wniosku);  rozliczenie wniosku w przypadku wniosków składanych ścieżką bankową następuje w całości po zakończeniu przedsięwzięcia (w przypadku WFOŚiGW - maksymalnie w trzech częściach); w przypadku wniosków składanych ścieżką bankową nie ma możliwości poprawy złożonego wniosku (w przypadku WFOŚiGW istnieje możliwość złożenia korekty) - wyszczególnia specjalistka.

Dziś możliwe jest też ubieganie się o większe niż dotychczas wsparcie na zakup i montaż kotła na pellet o podwyższonym standardzie. Dotacja może wynieść do 9 tys. zł (nie więcej niż 45% faktycznie poniesionych kosztów) przy podstawowym poziomie dofinansowania oraz do 12 tys. zł w przypadku podwyższonego poziomu dotacji (nie więcej niż 60% kosztów).

Dofinansowanie mogą otrzymać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dotacja może być przeznaczona na dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy oraz na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Osoby zainteresowane szczegółowe informacje znajdą na stronach internetowych funduszu.

 

poniedziałek, 25 października 2021

Jesienne zarybianie jeziora Toczyłowo i Mierucie

Komentarze (5)

Z tym czystym powietrzem to więcej problemów jak to warto Czepiają się do wszystkiego !

Za darmo jeszcze nikt nikomu nic nie dał....

Taki program ze nie obowiązuje domów wielorodzinnych gdzie takie stare piece sa jeszcze uzywane czyli nie dla wszystkich ten program

Piece na węgiel finansowanie z programu czyste powietrze to jakiś absurd

Ta jasne to lipa na kasę czeka sie parę lat A piece na pelet to jedna wielka lipa tylko serwis i serwis niepolecam

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.