wtorek, 30 kwietnia 2024

Warto przeczytać

Gaz ziemny. Dlaczego taki drogi i... taki drogocenny dla środowiska?

Gaz ziemny to surowiec, którego ceny w 2021 roku wahają się mocniej niż stopy procentowe w Polsce. Dlaczego?


Gaz ziemny. Profesjonalna definicja

Gaz ziemny nazywany również błękitnym paliwem to kopalne źródło energii, które powstało głęboko pod powierzchnią ziemi. Gaz ziemny zawiera wiele różnych związków. Największym składnikiem gazu ziemnego jest metan. Według portalu comparic.pl  największe złoża gazu ziemnego posiada Rosja. Gaz ziemny wykorzystywany jest jako paliwo zamiast ropy naftowej - do produkcji energii elektrycznej oraz ogrzewania budynków. W Polsce gaz wydobywany jest głównie na Podkarpaciu. PGNiG ogłosiło, że tylko w 2021 roku w Polsce wydobędzie się 3,8 mld sześciennych gazu. Zasoby na świecie szacowane są na 155 mld sześciennych.


Z czego wzięły się pokłady gazu ziemnego?

Setki milionów lat temu, przez długi czas szczątki roślin i zwierząt tworzyły grube warstwy na powierzchni ziemi i dnach oceanów - czasami zmieszane z piaskiem, mułem i węglanem wapnia. Stopniowo z biegiem czasu warstwy te zostały zasypane piaskiem, mułem i skałą. Ciśnienie i ciepło zmieniły część tego bogatego w węgiel i wodór materiału w węgiel, część w ropę, którą znamy dzisiaj jak ropę naftową, a część właśnie w gaz ziemny.


Gaz ziemny suchy czy mokry?

Jeśli kiedykolwiek spotkasz się z określeniami gaz ziemny mokry czy gaz wysokometanowy, to wiedz, że są to różne rodzaje gazu. Gaz ziemny mokry to głownie metan, etan, propan i butan. Gaz ziemny suchy składa się przede wszystkim z metanu. Pamiętać należy, iż w przypadku spalania gazu do atmosfery unosi się o wiele mniej dwutlenku węgla niż w przypadku tradycyjnych paliw. To sprawia, że jego użycie przyczynia się do ochrony środowiska. Nie można zapominać, o pokładach gazu syntezowego, z którego można wytwarzać amoniak czy wodór.


Dlaczego gaz drożeje?

Ceny gazu ziemnego osiągają obecnie zawrotne ceny, czego możesz być świadkiem, patrząc na tabele cen surowca na żywo. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim można zobaczyć zwiększone zapotrzebowanie na ten surowiec w UE. Poza tym gaz ziemny jest paliwem przejściowym w okresie, kiedy na rynku mają zostać tylko w pełni zielone paliwa - wodór. Nawet po tym okresie gaz będzie i tak ważną substancją dla przemysłu i domów. Dwutlenek węgla wydzielany podczas spalania gazu jest mniejszy niż podczas spalania węgla kamiennego. Szczególnie widać to w przemyśle chemicznym.

Dodać należy, że gaz był najdroższy w 2008 roku, kiedy to cena gazu wynosiła około 14 dolarów. 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.