sobota, 27 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 5844 wyświetleń

Oddano hołd ofiarom stanu wojennego

…Ogłaszam, że w dniu dzisiejszym ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego.
Rada Państwa w zgodzie z postanowieniami Konstytucji wprowadziła dziś o północy stan wojenny
na obszarze całego kraju… - 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano ogłosił gen. Wojciech Jaruzelski.



13 grudnia br. w  40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, o godz. 10.00 pod Krzyżem Solidarności, na placu przy kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie  oddano hołd ofiarom tamtych dni.


- Stan wojenny zastał mnie w Warszawie, jechałem do brata na przysięgę. Widok czołgów, żołnierzy i milicjantów na ulicach był przerażający. Podczas składania przysięgi wojskowej też było inaczej. Ślubujący ubrani na polowo, uroczystość odbyła się bez wciągnięcia flagi na maszt. Zderzenie z trudną rzeczywistością było dużym przeżyciem dla mnie, młodego człowieka - wspomina Waldemar Remfeld, Starosta Powiatu Grajewskiego


Wielu tamta niedziela kojarzy się głównie z czołgami, wojskiem na ulicach i
 brakiem "Teleranka". 13 grudnia jest dniem smutnej refleksji o dławieniu demokracji, wolności słowa i praw człowieka. To też dzień pamięci o tych, którzy nie godzili się na brak wolności i o nią walczyli.

 

- Okres stanu wojennego to zmarnowana szansa dla Polski, straciliśmy wielu wspaniałych ludzi, został zgaszony płomień nadziei. Po raz pierwszy wojsko zostało użyte przeciwko narodowi i było to coś strasznego. Wojciech Jaruzelski przestraszył naród, wielu ludzi wycofało się z planów, zgaszono w narodzie entuzjazm, którego nawet rok 1989 tak nie rozpalił. Nigdy nie podniósł się w narodzie polskim taki entuzjazm jak był w 80. roku. I to chyba była największa zbrodnia stanu wojennego - mówi nam Eugeniusz Formejster, Wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ "Solidarność".


Stan wojenny obowiązywał do 22 lipca 1983 r. Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej liczba osób, które straciły zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa lub demonstracji ulicznych pozostaje nieznana. O
bok tysięcy internowanych i represjonowanych osób, na liście śmiertelnych ofiar tamtego czasu znajduje ich się blisko 100.

 

Komentarze (3)

Gdzie ta Solidarnosc z lat 80 tych ktora walczyla ze wzrostem cen i wolnoscia slowa i z CENZURA.

Solidarność walczyła z wolnością słowa ? ciekawe

Solidarność dzisiejsza dba tylko o własne korzyści. Przewodniczący klepany po ramieniu przez władze liczy kasę i pilnuje ciepłego stołka. Reszta, jeśli ma na miskę ryżu, niech się cieszy.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.