Wiadomości

  • 22 komentarzy
  • 4225 wyświetleń

Sejm przyjął ustawę wiatrakową

Elektrownie wiatrowe będzie można stawiać bliżej zabudowań mieszkalnych.  Sejm przyjął ustawę wiatrakową z limitem 700 metrów.

Tzw. ustawa wiatrakowa to jeden z „kamieni milowych”, których spełnienie ma odblokować środki z KPO dla Polski

 

 

Wady instalacji wiatrowych

  • obniżenie wartości gruntu i nieruchomości spowodowane tego typu sąsiedztwem, z badań przeprowadzonych w Wielkiej. Brytanii wynika, iż spadek wartości nieruchomości zlokalizowanych w odległości do 1,6 km od wiatraków sięga nawet 54%;
  • degradacja krajobrazu,
  • szum o niskiej częstotliwości wytwarzany przez turbiny (w Polsce dopuszczalny poziom hałasu to 40 dB) oraz niesłyszalne infradźwięki, powodujące m.in. zmęczenie;
    wytwarzane pole elektromagnetyczne;
  • efekt stroboskopowy wywołany poruszaniem się łopat turbin w blasku słońca;
  • zacienienie spowodowane dużymi gabarytami wiatraka;
  • negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie ludzi mieszkających w pobliżu turbin wiatrowych, określany Syndromem Turbin Wiatrowych (problemy ze snem, koncentracją, bóle i zawroty głowy), stąd zalecenia, by lokować turbiny wiatrowe w minimalnej odległości 2,5 - 3 km od zabudowań (badania na temat wpływu elektrowni wiatrowych na organizm człowieka prowadzone są m.in. w USA, Holandii, Danii, Wielkiej Brytanii, Szwecja, w Polsce potwierdza to choćby stanowisko prof. dr hab. med. J. Jurkiewicza (portal:kochamymazury.pl);
  • tego rodzaju inwestycje nie zapewniają znaczącego przyrostu miejsc pracy, do obsługi kilkunastu wiatraków potrzebna jest tylko jedna osoba;
  • farmy mogą docelowo powodować zmniejszenie dochodów osób działających w branży turystycznej, agroturystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej

 

Zalety instalacji wiatrowych

  • właściciele gruntów mają korzyści z tytułu ich wydzierżawienia inwestorom;
  • dochód gminy zwiększa się z tytułu podatków płynących z elektrowni wiatrowych;
  • wiatr to odnawialne źródło energii, dzięki temu oszczędzamy na paliwach, procesach wydobywania oraz późniejszego transportu.

 

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/biznes/zalety-i-wady-elektrowni-wiatrowych,163045.html

 

Kryzys branży wiatrowej w Niemczech

Przedstawiciele branży wiatrowej w Niemczech wśród głównych przyczyn spowolnienia rozbudowy niemieckich farm wiatrowych wymieniają problemy przy uzyskiwaniu pozwoleń na budowę nowych wiatraków. Przeciwko planowanym instalacjom turbin, które dopiero starają się o zezwolenie w urzędach, wnoszone są protesty, a przeciw tym, które już uzyskały takie zezwolenie, składane są skargi do sądów z zamiarem zablokowania inwestycji. 

 

 

Komentarze (22)

W Polsce jest wolna amerykanka, wolo wszystko robić i nikt społeczeństwa nie pyta czy zgadza się na to czy nie. Do czego to doszło, PiS gorzej postępuje niż PO. Otrzymają wilczy bilet przy wyborach.

Na terenie Bzur planują budowę wiatraków a dookoła panele fotowoltaiczne
Kto zyska kto straci. Rolnicy którzy zechcą się rozwijać stracą, brak możliwość budowy zagrodowej na kolonii gdzie wymogi unii mówią o hodowli wolnostanowiskowej i wybiegowej ,rolnicy o wąskich siedliskach przejdą do historii, przestaną istnieć-spowoduje wzrost cen artykułów spożywczych nie koniecznie spadek cen energii elektrycznej .Gdzie jest prawo własności ? Tworząc plany zagospodarowania przez gminy nie pytając właścicieli gruntów sąsiednich o zgodę -łamią nasze prawa .Wiatraki nie są celem strategicznym i społecznym takim jak gazociąg czy linia energetyczna .Gminy kierują się tylko chęcią zysku-100 tys. rocznie od wiatraka za nic tylko brać

no to teraz sie zacznie architektoniczna masakra. wiatraki w połaczeniu z obecnymi pseudoreklamami - polski krajobraz to bedzie tragikomedia.

jak tak to co ty za brednie wypisujesz Kto naciska na budowę wiatraków blisko zabudowań PiS czy Komisja Europejska chłopie ogarnij się i wyłącz tvn 24!

Większych bzdur nie czytałem, lepiej płacić co raz wyższe rachunki za prąd

To ty bredzisz Panie Urzędniku!!! Wyłącz TVPiS i zaczni myśleć! Paliwa kopalne kończą się, więc musimy szukać innych!

Do wad turbin wiatrowych nie dodano że to społeczeństwo finansuje ich budowę i eksploatację ponieważ jest to najdroższy prąd więc to my płacimy. A co kiedy wiatr przestanie wiać na 0,5 godziny? Nawet kiedy pracują wiatraki muszą też pracować konwencjonalne elektrownie.

Zadam proste pytanie. Ile mniej płacimy za prąd dzięki energii odnawialnej?

Wiekoszość ludzi nie jest zapewne przeciwko wiatrakom, tylko po co stawiać je tak blisko domów? Komu tak bardzo na tym zależy ? Nie pozowlą poprowadzić drogi przez las - bo fauna i flora na tym ucierpi! Ludziom pod nosem wstawić wiatrak = to OK . Dziwny ten swiat.

Zdjęcie do komentarza użytkownika: Wiatr

Jak Niemcy mieli ruski gaz to były elektrownie na gaz obowiązkowo, teraz turbiny wiatrowe producent Niemiecki to wiatraki obowiązkowo, kto zarządza UE Niemcy proste, alternatywą jest tylko Atom najtańsza energia

Pan D.T kilka lat temu zachwalał te wiatraki,,,teraz twierdzi że to pięta Achillesa?
Hmmm...to wiatr też jest drogi?Z chęcią sprzedam...mam 3 worki..

Z historii mi wiadomo, że jeszcze sto lat temu po drogach jeździły konne bryczki. W 100% były ekologiczne. Wymyślono samochody zatruwające środowisko. W Anglii był przepis, że samochód powinien jechać max 16 km/godz i w mieści powinien biec człowiek i ostrzegać, że jedzie niebezpieczna maszyna. To jest postęp techniczny choć jest dużo powodów przeciw. Wiatraki, fotowoltaika jest "zła", ale to jest postęp cywilizacyjny. Za jakiś czas wszyscy będą śmieli się z tych "złych" wiatraków tak jak z niebezpiecznych maszyn. - samochodów. A może wróćmy do bryczek?

Czemu usuwanie komentarzy tutaj postępuje?

Skoro wiatraki to taka super inwestycja to wprost niewiarygodne, że jeszcze lśniące lico z miasta pierników nie weszło w ten biznes. Może nie są one aż tak dochodowe jak ciepłe źródła.

Najważniejsze aby w Polsce była fabryka wiatraków wtedy byłoby super chyba że unia nakazałaby kupować niemieckie !

Owieczka, lśniące lico nie będzie biegało po polach, żeby pilnować budowy wiatraków. Jego fundacja, która ostatnio poszerzyła zakres działań statutowych, dostanie gotową kasę zebraną z zawyżonej ceny energii. Ty też "dorzucisz" się do datku, bo przecież nie zrezygnujesz z używania urządzeń elektrycznych. Spokojnego dnia.

Adam, jednak to Ty zmień media, zasoby węgla w Polsce to ponad 64 miliardy ton....tak, miliardy. Zadaj sobie trudu i policz na ile to by wystarczyło. Unia nam kazała pozamykać i zasypać kopalnie a teraz umywają ręce i każą stawiać durne wiatraki, bo sprzedają zachodnie technologie, głównie niemieckie.

Latawiec, no właśnie, zamiast sztucznie utrzymywać kończące się górnictwo lepiej byłoby wybudować na Śląsku fabrykę wiatraków.

Karo ile ludzi umiera rocznie ze względu na smog w Polsce wywołany spalaniem węgla ? Ilu ludzi umarło w wyniku oddziaływania wiatraków na organizm ludzki? Poczytaj o wiekim smogu londyńskim. Dlaczego w Anglii zabroniona spalania węgla. Wszystkim zwolennikom wydobycia i otrzymywania energii z węgla proponuje wyjść na space wieczorem na osiedle domków jednorodzinnych i pooddychać świeżym powietrzem.

Szymon, żeby ludzie palili tylko węglem byłoby ok. A palą śmieci, plastiki, płyty meblowe z klejem, szmaty a nawet buty. Smród jest głównie od rzeczy innych niż węgiel.

Szymon, rocznie z powodu zatrucia środowiska smogiem umiera w Polsce ponad 50.000 osób. Ale wiatraki są brzydkie i kury będą mniej jajek niosły. Samochody pewnie powinniśmy wycofać z użytkowania bo też kury rozjeżdżają. Przepraszam za sarkazm. W 1750 roku tylko 5 % Polaków umiało czytać i pisać, gdy w Holandii piszących i czytających było 95%. Teraz czytać i pisać umie więcej, a bez rozumienia i myślenia. 500+ blokuje logiczne myślenie.

Wiatraki dobry pomysl?Tylko ,ze my nie jestemy krajem wiatrow- niestety , jak np. Niedrlandia, wiec stawianie wiatrakow tam gdzie popadnie ma taki sens, jak zasadzenie bananowego drzewa na Grenadii !

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.