sobota, 27 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 11 komentarzy
  • 7871 wyświetleń

Spadek liczby mieszkańców w powiecie grajewskim

Pismo "Wspólnota" zaprezentowała nietypowy ranking. Nie odnosi się on - przynajmniej bezpośrednio - ani do wskaźników finansowych, ani do wyników wyborów, czy składu organów samorządowych. Autorzy przyjrzeli się depopulacji oraz starzenia się ludności - zjawisku bardzo ważnemu dla przyszłego funkcjonowania jednostek samorządowych i ich obciążeń finansowych. 


W  klasyfikacji skupiono się na zmianach liczby ludności w latach 2004-2020. Warto też zaznaczyć, że bieżące rejestry ludności obarczone są pewnym błędem, być może wyniki zakończonego Narodowego Spisu Powszechnego wprowadzą korekty do prezentowanych zestawień. 


W pierwszej dziesiątce gmin z najszybciej zmniejszającą się liczbą mieszkańców odnajdujemy aż dziewięć gmin wiejskich z województwa podlaskiego oraz miasto Hel (woj. pomorskie). W  latach 2004–2020 więcej niż 15  proc. mieszkańców straciły 44 gminy wiejskie i 7 małych miast, część mieszkańców straciło także 194 z 267 miast powiatowych.


Spadek liczby ludności to zjawisko widoczne również w powiecie grajewskim. Poniżej prezentujemy wskaźnik depopulacji naszych gmin.

• Wąsosz  -12,46 proc.;
• Szczuczyn  -10,76 proc.;
• Radziłów  -9,65 proc.;
• Rajgród  -8,9 proc.;
• gmina Grajewo  -6,24 proc;
• miasto Grajewo  -4,66 proc.

W Podlaskiem kryzys demograficzny pogłębia się w większości miast powiatowych. Spadek ludności odnotowały Sejny (-13,86 proc.), Hajnówka (-9,06), Bielsk Podlaski (-6,88 proc.), Mońki (-6,10 proc.), Sokółka (-5,49 proc.), Augustów (-0,02 proc.). Przyrost mieszkańców zauważono w m. Wysokie Mazowieckie (1,10 proc.). Wzrost demograficzny widać także w Piszu (1,53 proc.), Olecku (2,61 proc.), czy Ełku (10,85 proc.).

W  ostatnim piętnastoleciu największy spadek liczby mieszkańców (26,6 proc.) zanotowała wiejska gmina Dubicze Cerkiewne (woj. podlaskie) zaś największy przyrost (136 proc.) gm. Komorniki (woj. wielkopolskie). 

Przyszłość miejscowości będzie zależeć od ludzi, którzy wchodzą obecnie w dojrzałe życie. Róbmy wiele, aby przekonać ich, że lokalne Ojczyzny są przyjazne młodym, że warto tu żyć, zakładać rodziny, pracować i wspólnie uczestniczyć w jego rozwoju - zgodnie twierdzą samorządowcy. W  sumie zjawisko spadku liczby mieszkańców autorzy zestawienia odnotowali w 1450 gminach, a odwrotne - w 1027 jednostkach. Spadek demograficzny odnotowało aż 46 z 48 miast na prawach powiatu niebędących stolicami wojewódzkimi. Natomiast wśród gmin wiejskich zaobserwowano niemal równowagę - 789 jednostek ze spadającą oraz 744 z rosnącą liczbą mieszkańców. Wśród gmin szybko tracących mieszkańców (powyżej 10 proc. w okresie 2004–2020) dominują gminy wiejskie, ale jest w tej grupie także 13 miast na prawach powiatu, w tym tak duże jak Łódź, Gliwice i Sosnowiec. 

 

Komentarze (11)

I co dało to 500+?

Kasia: Dla patoli dało bardzo wiele. No gorzka prawda.

Speech, no tak zwiększyła poziom lenistwa.

nikt o zdrowych zmysłach po studiach już tu nie wróci, bo po co? na linię do mlekpolu czy płyt? bo na wyższe stanowiska to bez koneksji zapomnij. A poza tym ludzie tu zaściankowi i w głowie dalej neokomuna.

Brak perspektyw dla normalnych ludzi, przedsiębiorczych, dużo ludzi umiera z powodów takich jak np brak dostępu do opieki zdrowotnej, za późno zdiazognowane nowotwory, choroby serca itp, ćwiczą kowida a naród polski wymiera

Panie Januszu proponuję wystartować w wyborach samorządowych z hasłem wyborczym "Oby nasze dzieci zechciały tu wrócić".
Wygrane wybory to pewnik i wszystkie stanowiska do zagospodarowania ...
Proszę pamiętać o tym, że wyborców da się "nabrać" tylko raz na ten chwyt wyborczy. Później samemu trzeba będzie wrócić, tam skąd się wyszło - czyli na wieś.

ludzie idą tam, gdzie jest praca i dobre życie. W Grajewie niestety tej pracy brakuje...

Do mlekpolu nie tyle co studia trzeba mieć ale bez znajomości się nie dostaniesz nigdy nigdzie nie było ogłoszenia dotyczącego pracy w tamtym zakladzie

Spada przyrost naturalny ale to chyba dobrze w erze ocieplenia klimatu, wzrostu emisji co2, zanieczyszczenia i przeludnienia ziemi. Rozwiąże się problem kolejek do lekarza, korków w miastach, zapotrzebowania na żywność, wycinki lasów i wiele innych problemów naszego kraju i przy okazji świata.

Co tu daleko szukac przyklad Nr. 1 Grajewiak posel Andruszkiewicz nie bylo dworca i pociagow to kilometrowkami uciekl i zapomnial o Grajewie, a tak obiecal co Miasto na tym skorzysta, a przyjezdza tylko do zdjecia, a my Grajewiacy co z tego mamy NIC MISKE RYZU i sie modlic do kogo i o co.

To w tych miejscowościach gdzie spada mocno liczba mieszkańców mocno też spadnie popyt na mieszkania i będą tańsze?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.