czwartek, 2 maja 2024

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 5453 wyświetleń

Światowy Dzień Wody

Występuje we wszystkich stanach skupienia, tworzy obieg, może być słodka lub słona, bez niej nie mogłoby istnieć życie…

 

22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. To dobry moment, aby przypomnieć, jak wielką rolę odgrywa ona w naszym życiu – tym bardziej że tegoroczne hasło obchodów, „Wody podziemne – uczynienie niewidocznego widocznym”, brzmi tajemniczo, pobudzając wyobraźnię.

 

- W Polsce aż 70% wody pitnej pobierane jest z zasobów (magazynów) wód podziemnych, a w ciągu doby pobiera się ich 7 milionów m3 . Niestety magazyny te nie są nieograniczone. W związku ze zmianami klimatyczny, poziom wód podziemnych stale się zmniejsza. Dodatkowo my, jako ludzie nieustannie je zanieczyszczamy. Co gorsza, z badań wynika, iż wody gruntowe odnawiają się w ciągu 20 - 30 lat. Choć zasoby te znajdują się pod ziemią, to właśnie nasze działania na powierzchni mają na nie ogromny wpływ – wyjaśnia nam Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego przeciętny Polak zużywa nawet do 100 litrów wody dziennie. Tymczasem zasoby wody kurczą się i występuje jej niedobór. W społeczeństwie wciąż brakuje świadomości, jak wiele zależy od nas samych. Wszyscy mamy wpływ na środowisko i możemy o nie dbać.

 

- Wody Polskie prowadzą szereg działań, których głównym celem jest zwiększenie poziomu wód podziemnych, np. program Stop Suszy!, zachęcający do budowy zbiorników retencyjnych (magazynujących wodę) nie tylko na terenach wiejskich ale również miejskich czy odtwarzaniu mokradeł, a także program sadzenia łąk kwietnych, które oczyszczają i magazynują wodę – dodaje rzeczniczka.

 

Prawidłowe gospodarowanie i użytkowanie zasobów wodnych jest kluczowym elementem ochrony wód podziemnych. Od aktualnie podejmowanych decyzji zależeć będzie jaka przyszłość czeka kolejne pokolenia. Jako społeczeństwo, możemy chronić zasoby wód podziemnych.

 

Po pierwsze powinniśmy retencjonować i poprawiać stan wód!

• Zmieniajmy swoje nawyki oszczędzając zużycie wody w czasie codziennych czynności. Bierzmy szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie, zakręcajmy kran myjąc zęby, naczynia zmywajmy w zmywarce lub misce, zamiast pod bieżącą wodą.

• Ograniczajmy pobór wody z ujęć podziemnych, a do podlewania roślin wykorzystywać zebraną deszczówkę.

• Stosujmy rozwiązania małej retencji poprzez budowę oczek wodnych i wysiewanie łąk kwietnych, które spowalniając odpływ wód opadowych w głąb ziemi wspierają zasilanie tych zasobów.

• Przeciwdziałajmy zanieczyszczeniu wód podziemnych pochodzącymi z nielegalnych wysypisk śmieci.

• Inwestujmy w nowoczesne metody uzdatniania wody ściekowej promieniowaniem ultrafioletowym zamiast dezynfekcji chemicznej.  Im lepszy będzie stan i jakość wody w kranie, tym chętniej będziemy pić wodę wodociągową, zamiast butelkowanej ograniczając w ten sposób ilość plastiku wprowadzanego do środowiska.

 


Po drugie działać na rzecz środowiska!

• Działajmy na rzecz ochrony i odtwarzania powierzchni mokradeł, które są rezerwuarem zasobów wodnych.

• Korzystajmy z  możliwości ekosystemowego oczyszczania wód poprzez budowę nadwodnych „stref buforowych”, będących pasem roślinności oddzielającej  obszary wodne od gruntów rolniczych. Szuwary trzcinowe i niektóre drzewa posiadają zdolność zatrzymywania pochodzących z rolnictwa biogenów. Wbudowując w swoje tkanki związki organiczne z nawozów sztucznych ograniczają przedostawanie się szkodliwych substancji do wód podziemnych i przeciwdziałają eutrofizacji.

 

Po trzecie odbudowywać ekosystemy zdegradowane

• Inwestujmy w działania zamieniające byłe wyrobiska kopalniane w zbiorniki wodne, zwiększając w ten sposób retencję wód na danym obszarze.

 

Światowy Dzień Wody został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 r.  Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy związane z zasobami słodkiej wody na świecie i jej marnotrawienie.

czwartek, 2 maja 2024

Piłkarska majówka 2024

czwartek, 2 maja 2024

Kronika 997

Komentarze (3)

Podlewanie ogródka jest kwintesencją retencji - woda zostaje w miejscu jej poboru i przez grunt wraca do podziemnych zbiorników z których została wypompowana. Utwardzanie, betonowanie nawierzchni, intensywna zabudowa, likwidacja trawników, budowa parkingów, regulacja rzek, likwidacja rozlewisk, powszechna betonoza jest przeciwdziałaniem retencji. Właścicieli ogródków, trawników i niezabudowanych powierzchni powinno się wspierać.

A kiedy jest dzień wody ale ognistej ?

W Polsce akurat jest na odwrót jak zalecenia przytoczone w artykule. Teraz nawet podwórka na wsi gdzie juz zaprzestano działalności rolniczej są wykładane kostką brukową, a potem intensywne przyskane randapem aby tylko nie wyrosła żadna roślinka.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.